Menu


Reportaż: Mój przyjaciel (lub wróg) - robot

Reportaż: Mój przyjaciel (lub wróg) - robot shutterstock

Pierwszy robot-kierowca, astronauta i sprzedawca. To nie fantastyka, lecz teraźniejszość. Co z dotychczasowymi miejscami pracy w czasach, gdy roboty stają się coraz potężniejsze?

Kto liczył, że może prognozy naukowców się nie sprawdzą i roboty nie zawładną naszym życiem, ten dziś już wie, że się pomylił. Inteligentne lodówki i elektroniczny asystent Amazona Echo to nie science-fiction, ale oferta zwykłych sklepów, a na drogi w USA pod koniec roku po raz pierwszy wyjechały ciężarówki bez kierowców. Pokonują one trasę ok. tysiąca kilometrów pomiędzy Teksasem a Kalifornią. Na razie w kabinie jest kontroler, który sprawdza, czy wszystko działa, ale docelowo ma być już niepotrzebny. Swoją własną autonomiczną ciężarówkę na 2025 rok zapowiada też Mercedes, a po piętach depcze wszystkim Tesla, chcąca połączyć automatykę z elektrycznym napędem.

Płaca minimalna dla każdego

Znakiem czasu jest zeszłoroczny ruch Finlandii. Po Świętach 2 tysiące bezrobotnych mieszkańców kraju dostało list z którego dowiedzieli się, że to ich wybrano do pilotażu programu dochodu bezwarunkowego. - Najpierw myślałem, że to żart. Czytałem go po kilka razy. Wydawało mi się, że to niemożliwe – tłumaczy na łamach The Guardian Mika Ruusunen. Od tego czasu jednak rzeczywiście zaczął otrzymywać miesięcznie równowartość prawie 500 funtów. Dochód gwarantowany będzie on pobierał przez najbliższe dwa lata. Jaki ma to związek z robotami? Zdaniem niektórych rząd programem stara się wyprzedzić problemy, jakie większość krajów rozwiniętych będzie miała, gdy praca robotów się upowszechni. Zamiast katastrofy spowodowanej bezrobociem, opłacalne ma być wprowadzenie dochodu powszechnego dla „ludzkich” mieszkańców kraju, podczas gdy to roboty zajmą się pracą. Inny pomysł ma Korea Południowa, która od zeszłego roku zmniejsza zachęty podatkowe w tych przedsiębiorstwach, które wprowadzają automatyzację zamiast „ludzkiej” siły roboczej. Mówiąc w skrócie, będą one płaciły większy podatek, co może być pierwszym krokiem do opodatkowania pracy robotów, by to one pracowały na nasze emerytury.

Które zawody znikną?

Większość z nas jednak na razie nie załapie się na dochód minimalny. Roboty mogą jednak tak jak w Finlandii wpłynąć na brytyjski rynek pracy. Jaki? Firma konsultingowa PwC szacuje, że w ciągu najbliższych lat zagrożonych będzie 35 proc. stanowisk dla mężczyzn i 26 proc. stanowisk kobiet w fabrykach w wyniku automatyzacji. Najgorzej ma być w miastach przemysłowych na północy, gdzie zniknąć ma 1 na 3 miejsca pracy (dane thinktank Centre for Cities). Kierowcy też mogą nie być zachwyceni na wieść o tym, że „myślące samochody” zastąpią ich w przyszłości. Jednak na Wyspach i w innych europejskich krajach potrzeba w tej branży rąk do pracy, a odchodzących na emeryturę TIR-owców niechętnie zastępują młodsi. W niektórych firmach całość załogi stanowią Polacy, bo dla wielu zarobki na długich trasach są atrakcyjne. Według The Sun zapotrzebowanie zwiększa się o 50 osób dziennie, więc samochody przyszłości mogą być konieczne, by firmy transportowe mogły nadal funkcjonować. Trudno przypuszczać, by również praca kuriera i listonosza przetrwała próbę czasu, skoro już ponad rok temu Amazon dostarczył na Wyspach pierwszą paczkę za pomocą drona.

Robot w barze i na orbicie

Wystarczy wejść do fast-foodu, gdzie burgera można skomponować samodzielnie na ekranie by zobaczyć, jaki wpływ może mieć automatyzacja na pracę w gastronomii. Podobnie w handlu, bo kasy samoobsługowe są już codziennością. W Australii istnieje już robot Hadrian X, który jest w stanie położyć tysiąc cegieł na godzinę – dwóm murarzom zajęłoby to cały dzień. Na Wyspach sporo branż, w których dotychczas najbardziej aktywni byli Polacy, może nasycić się wkrótce robotami. Dla gospodarki może być do dobra wiadomość, bo na wielu polach mówi się o zagrożeniu brakiem rąk do pracy po Brexicie. Gorzej dla pracowników, którzy liczyli, że uda im się spokojnie pracować do emerytury. Nawet marzenia o zostaniu kosmonautą mogą stać się niemożliwe do zrealizowania. Od 2014 roku w NASA jest gotowy prototyp humanoida Robonaut 2, który wkrótce ma latać na misje zamiast ludzi.

Automatyczne artykuły

A co z pracą umysłową na ziemi? Dzisiejszy poziom automatycznych tłumaczy sprawia, że do prostych tekstów nikt nie potrzebuje już pomocy profesjonalistów. Roboty od jakiegoś czasu piszą też newsy w telewizji Fox czy dla Associated Press. Póki co tylko te najprostsze, jak podsumowanie wyników zawodów czy informacje o pogodzie. Zdania na temat tego, czy powinniśmy się obawiać o swoje miejsca pracy umysłowej, są podzielone. Z jednej strony obserwując rozwój, jaki dokonał się choćby w automatycznym tłumaczu Google w ciągu zaledwie kilku lat prowokuje do refleksji, że profesjonaliści nie będą już niedługo mieli czego szukać na rynku pracy.

Z drugiej strony jak dotąd sztuczna inteligencja (AI) nie przewyższa umiejętnościom człowieka, a pionierskie próby dania jej „wolnej ręki” zakończyły się mniejszą lub większą klapą. Dwa lata temu Microsoft „wypuścił” swojego pierwszego, automatycznego Twitterowicza o imieniu Tay. Miał on uczyć się na podstawie tego, co piszą inni użytkownicy i samodzielnie komponować wpisy. Dobę później konto trzeba było zawiesić, bo bot okazał się być rasistą, szowinistą i antysemitą. Z kolei na początku tego roku asystentka Alexa z domowego urządzenia Amazon zaczęła nagle wybuchać śmiechem. Producent twierdzi, że pracuje nad rozwiązaniem problemu, ale wiele osób już przyznaje, że zachowanie Alexy ich przeraża i że woleliby oni, by ich domowy robot był cicho, gdy go nie potrzebują.

W biurze zamiast w polu

Między innymi z tego powodu prognozy w długim terminie niekoniecznie muszą być ponure i obejmować masowe bezrobocie. Co bardziej optymistyczni badacze zauważają, że jak dotąd automatyzacja miała wyłącznie pozytywny wpływ na rynek pracy. Kraje, gdzie jej stopień jest najwyższy, notują coraz wyższe PKB i bardziej  rozwiniętą gospodarkę. I tak jak my nie musimy pracować w polu, bo robią to za nas maszyny, tak nasze dzieci będą mogły porzucić nudne prace biurowe, by zająć się czymś ciekawszym. Może się też okazać, że w niektórych branżach nic nie zastąpi człowieka. Według BBC 93 proc. z nas nie lubi kas samoobsługowych, a w niektórych przypadkach skorzystanie z nich zajmuje trzykrotnie dłużej, niż przejście przez zwykłą kasę. Zdaniem stacji wycofanie kasjerów skłania wręcz do kradzieży, i to czasem tylko z frustracji, gdy okazuje się, że danego towaru nie da się zeskanować. Innym razem po to, by jak najszybciej skończyć zakupy. Zawsze też będą istniały osoby nieumiejące się obejść z techniką, które nie będą w stanie skorzystać z usług automatu. W świecie motoryzacji wciąż nie wiadomo, jak automatyczni kierowcy mieliby rozwiązać trudne problemy moralne na drodze, a domowi asystenci zostaną porzuceni, jeśli użytkownicy będą się przy nich krępować z powodu ich napadów wesołości lub dziwnych komentarzy.

Bezosobowa obsługa bankowa

Jeśli chodzi o bezosobowe banki czy poczty możliwe, że zostaną wprowadzone limity na ilość możliwych placówek bezosobowych na danym terenie. Aby poznać powód, wystarczy przejść ulicą dużego, brytyjskiego miasta, przy której niegdyś znajdowały się sklepy, później banki, a dziś odziały, w których można spotkać najwyżej jednego pracownika i rząd bankomatów. Służą nie tylko do wpłacania pieniędzy, ale też zlecania przelewów czy płacenia rachunków. Jednak wiele osób woli załatwić to osobiście, niż walczyć z elektronicznym systemem, który nie zawsze jest w stanie pomóc w bardziej skomplikowanych przypadkach. I o ile kiedyś wydawało nam się, że nie ma nic bardziej bezosobowego, niż rzędy placówek bankowych, to po wprowadzenie placówek bez pracowników wiemy, jak bardzo się myliliśmy.

Kto zapanuje nad robotem?

Nadzieją są też zawody, które roboty stworzą. Chodzi o szereg ról przy projektowaniu, programowaniu czy sprzedaży takich maszyn. Potrzeba też będzie managerów i koordynatorów, którzy zapanują nad zespołem złożonym z ludzi i robotów. Inne zawody nie znikną, lecz się zmienią. - Lekarze będą mogli się zająć bardziej interakcją z pacjentami, zamiast gromadzeniem w głowie danych. Praca pielęgniarki może się przez to stać bardziej prestiżowa, niż lekarza. - zauważa na łamach magazynu technologicznego Wired Andrew Moore z Carnegie Mellon University. Na koniec dobra wiadomość: ktoś będzie musiał zajmować się naprawą robotów. Już teraz można znaleźć kilkadziesiąt ogłoszeń dla różnego rodzaju techników robotyki i elektryki, którzy mają zajmować się naprawą systemów i maszyn automatycznych. Z czasem będzie ich coraz więcej. Oznacza to, że uprzywilejowana pozycja na rynku pracy inżynierów i informatyków nie osłabnie, a wręcz przeciwnie – znawca obu tych dziedzin na pewno będzie miał pełne ręce roboty.

Sonia Grodek

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę