Menu


Prawie 900 tys. osób wzywa Starbucks do wypełnienia złożonej deklaracji. Chodzi o kubeczki

Prawie 900 tys. osób wzywa Starbucks do wypełnienia złożonej deklaracji. Chodzi o kubeczki shutterstock

Prawie 900 000 osób poparło petycję wzywającą Starbucksa do wypełnienia złożonej dekadę temu deklaracji. Żądają, by gigant kawowy opracował kubeczki nadające się do recyklingu. 

Protestujący przybyli na coroczne spotkanie Starbucks w Seattle, by wezwać firmę do wypełnienia złożonej obietnicy sprzed 10 lat. Ponadto prawie 15 000 osób skontaktowało się z dyrektorem generalnym Starbucks - Kevinem Johnsonem, bezpośrednio wzywając go do spełnienia obietnicy uczynienia jednorazowych filiżanek w 100% nadających się do recyklingu.

- Kubki Starbucks są zanieczyszczeniem, a ludzie mają już dość złamanych obietnic – uważają protestujący. 

Prowadzone kampanie oraz podpisywane petycje mają na celu zmniejszenie ilości opadów, generowanych przez wiele firm konsumenckich. Na prośby społeczeństwa zareagowało wiele przedsiębiorstw, w tym m.in. McDonald’s i Waitrose, które publicznie zobowiązały się do ograniczenia odpadów z tworzyw sztucznych. Wezwany został też do tego Starbucks, który obiecał w 2008 roku wprowadzić zmiany. Niestety, przez 10 lat nie udało się wypełnić złożonej deklaracji. 

- Starbucks jest już daleko w tyle - marki na terenie Wielkiej Brytanii zareagowały na prośby społeczne i podjęły działania mające na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych powiedziała Sondhya Gupta, senior w SumOfUs, która prowadzi kampanię wspólnie z amerykańską organizacją środowiskową Stand.earth. Rząd powinien uchwalać ustawy, aby Starbucks stopniowo eliminował plastikowe kubki – dodała. 

The Independent, poprosił o komentarz w tej sprawie rzecznika sieci Starbucks. 

- Nasz dostawca odpadów może oddawać do recyklingu nasze kubki i aktywnie przetwarzać te, które możemy zebrać w sklepie – powiedział rzecznik Starbucks. Oferujemy kubek wielokrotnego użytku w wysokości 1 funta, 25 pensów na napoje po przyniesieniu własnej filiżanki, oraz wprowadzamy opcję opłaty 5 pensów za papierowy kubek – dodał. 

Pomimo presji ze strony parlamentarzystów, organizacji ekologicznych i opinii publicznej ministrowie w Wielkiej Brytanii odrzucili niedawno zalecenia Komitetu ds. audytu środowiskowego. Zamiast tego doszli do wniosku, że lepiej dla sklepów będzie oferować dobrowolne zniżki dla klientów, którzy przynoszą własne kubki do kawiarni. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę