Menu


H&M przeprasza za zdjęcie. „Najfajniejsza małpa w dżungli” na czarnoskórym chłopcu

 • Napisane przez  goniec.com
 • 2 komentarzy
H&M przeprasza za zdjęcie. „Najfajniejsza małpa w dżungli” na czarnoskórym chłopcu H&M

Odzieżowy gigant H&M przeprosił za zdjęcie czarnoskórego chłopca ubranego w bluzę z napisem „najfajniejsza małpa w dżungli”. Oburzeni użytkownicy mediów społecznościowych opisali reklamę jako „obraźliwą”, „nieodpowiedzialną” i „rasistowską”.

Zdjęcie, które pojawiło się na brytyjskiej stronie sklepu H&M wywołało w sieci mnóstwo kontrowersji. Część Internautów uważa, że zestawienie czarnoskórego dziecka z wyrazem „małpa” było celowe, gdyż w ich ocenie tak nie fortunne połączenie nie mogłoby umknąć uwadze fotografa, stylisty, dyrektora kreatywnego czy grafika. 

Niewidomo jak długo ogłoszenie było dostępne na stronie sklepu, ale rzeczniczka brytyjskiego oddziału zapewniła, że zostało ono usunięte i przeprosiła za zaistniała sytuację tłumacząc, że marka nie chciała nikogo urazić.  

Użytkownicy Twittera zwrócili uwagę, że obok czarnoskórego modela, jest zdjęcia białego chłopca, który prezentuje bluzę z tej samej serii, a napis na niej głosi: „ekspert survivalu”. – Czy wynika z tego, że jeden z nich jest człowiekiem, a drugi zwierzęciem? – zastanawia się jedna z kobiet komentujących zdjęcie. 

Do sprawy odniósł się m.in. dziennikarz „New York Timesa” Charles Blow, który zapytał przedstawicieli sklepu „czy całkowicie stracili rozum” oraz aktor telewizyjny Karamo Brown, który opisał zdjęcie jako „obrzydliwe i nieodpowiedzialne”. – Znacie historię rasizmu, kiedy to używano określenia „małpa”, aby poniżać ludzi pochodzenia afrykańskiego ... i umieszczacie to na swojej stronie internetowej! – napisał oburzony Karamo Brown.

2 komentarzy

 • Hhh
  Hhh środa, 10, styczeń 2018 22:54 Link do komentarza

  Hahaha prawda w oczy kole .malpa to malpa i nic nie zmieni faktu

 • HM wynocha!
  HM wynocha! poniedziałek, 08, styczeń 2018 19:26 Link do komentarza

  H&M to faszyści, wykorzystują biedaków z Bangladeszu. Ihj ubrania płyną krwią nędzarzy!!

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę