Menu


Pasażerowie samolotów powinni płacić za rozkładanie siedzeń?

Pasażerowie samolotów powinni płacić za rozkładanie siedzeń? Shutterstock

Amerykańscy badacze stwierdzili, że pasażerowie samolotów powinni płacić sobie wzajemnie za możliwość rozłożenia siedzenia.

Z uwagi na ograniczone miejsce, rozłożenie fotela podczas lotu jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych ruchów, jakie można wykonać na samolocie. Dwaj amerykańscy profesorowie z wydziału prawa uważają, że znaleźli doskonałe rozwiązanie tego problemu. Zaproponowali oni system negocjacji, w którym pasażerowie musieliby albo zapłacić za przywilej rozłożenia siedzenia, albo dostać zapłatę, żeby tego nie robić – informuje Independent.

Christopher Buccafusco i Christopher Jon Sprigman z Nowego Jorku przeprowadzili badania, aby dowiedzieć się, jakie byłoby zainteresowaniem uiszczaniem zapłaty za możliwość rozkładania siedzeń. Przeciętnie pasażerowie byliby skłonni zapłacić 12 dolarów (£9.20) osobie, która za nim siedzi, aby rozłożyć swoje siedzenie. Jednak pasażerowie siedzący za osobą, która chciałaby rozłożyć siedzenie oczekiwaliby 39 dolarów (29,90 funtów) za to, że zmniejsza się ich komfort lotu. Z drugiej strony pasażerowie byli by skłonni zapłacić 18 dolarów (14 funtów), aby powstrzymać osobę przed rozkładaniem fotela, podczas gdy osoba z przodu wymagałaby 41 dolarów (31 euro), aby tego nie robić.

Zdaniem dwójki profesorów, gdyby takie zasady weszły w życie, to każda ze stron byłaby wygrana. Naukowcy uważają też w lotach, w których nadal są serwowane darmowe napoje i przekąski takie zwyczaje nie powinny być dłużej kontynuowane. Ma to związek z tym, że coraz więcej linii stoi na skraju bankructwa.

(at)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę