Menu


Imigranci będą czekać trzy lata na lekcje angielskiego?

Imigranci będą czekać trzy lata na lekcje angielskiego? Shutterstock

W niektórych częściach kraju imigranci poczekają nawet do trzech lat na to, aby wziąć udział w opłacanym przez państwo kursie językowym. Tymczasem zgodnie z ustaleniami parlamentu każdy kto przyjeżdża do Wielkiej Brytanii powinien od razu rozpocząć naukę angielskiego.

Parlamentarna grupa zajmująca się integracją społeczną opublikowała raport, który zaleca, aby wszyscy imigranci byli zapisywani na obowiązkowe kursy ESOL. Według ekspertów znajomość języka angielskiego jest kluczem do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i ekonomicznym.

Idea jest słuszna, jej realizacja jednak wydaje się być niewykonalna. W tych częściach kraju, do których przyjeżdża najwięcej obcokrajowców listy zapisów sugerują, że część osób będzie czekała na lekcje latami.

Według informacji zebranych przez „Independent”, rządowe cięcia budżetowe sprawią, że system obowiązkowych kursów językowych stanie się kompletnie niewydolny.

Fundusze przeznaczane na projekt ESOL kurczą się z roku na rok. W 2008 rząd przeznaczał na niego 212 milionów funtów, w 2015 było to już niecałe 100 milionów.

Olga Lipińska

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę