Menu


Brytyjczycy wyrzucili 7.3 mln ton jedzenia

Brytyjczycy wyrzucili 7.3 mln ton jedzenia Shutterstock

Z najnowszych danych wynika, że w 2015 roku w brytyjskich domach zmarnowano ponad 7 milionów ton produktów spożywczych.

Według ekspertów zawiódł rząd, który nie wywiązał się z planu ograniczenia marnowania jedzenia w UK.

Sytuacja nie tylko się nie poprawiła, odnotowano wręcz, że problem jest coraz większy. W 2012 roku ilość wyrzucanego jedzenia osiągnęła 7 milionów ton, w statystykach z 2015 roku ta liczba podniosła się o 0.3 miliona ton.

Do 4.4 miliona ton wzrosła też ilość produktów wyrzucanych przed końcem daty ważności, czyli takich które można było bez obaw wykorzystać.

„Independent” podaje, że starty wynikające z wyrzucania jedzenia wynoszą średnio 470 funtów rocznie w przeliczeniu na jeden dom.

Rząd nie zapowiada konkretnych działań legislacyjnych w celu poprawy sytuacji, jedyną szansą na zmiany mogą być liczne fundacje działające na rzecz uświadamiania społeczeństwa o tragicznych skutkach bezmyślnych decyzji konsumentów. – Wbrew zapowiedziom stworzenia „bezresztkowej ekonomii” liczby wskazują na coś zupełnie innego. Rząd nie tylko zawiódł w swoich obietnicach, by zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia – jego własne działania pogarszają sprawę – twierdzi Rachael Maskell z Partii Pracy. Podkreśla przy tym, że rząd obcina budżety lokalnych władz i nie inwestuje w recykling ani nowe technologie.

Olga Lipińska

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę