MenuPożegnanie Wisławy Szymborskiej w Krakowie

  • Napisane przez 
Pożegnanie Wisławy Szymborskiej w Krakowie

Właśnie zakończyły się skromne – jak chciała poetka – uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Noblistkę pożegnali politycy, rodzina i przyjaciele, poeci oraz krakowianie. Szymborska zmarła 1 lutego w wieku 88 lat.

Uroczystości rozpoczęło odegranie w południe z Wieży Mariackiej melodii piosenki do wiersza noblistki „Nic dwa razy się nie zdarza”. Równolegle na cmentarzu rozpoczęło się uroczyste pożegnanie Szymborskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele świata polityki i kultury. Uroczystości miały charakter państwowy i były całkowicie świeckie.

Ceremonię pogrzebową prowadził aktor Andrzej Seweryn. Słowa pożegnania wygłosił m. In. prezydent Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że nie jest łatwo żegnać Szymborską, poetkę, noblistkę, dlatego, że wiemy, iż „nie ceniła sobie oficjalności, że żałowała czasu na ceremonie, że chciała mówić i uczyła nas jak mówić, jak mówi zwykły człowiek, prosto, krótko, szczerze, ale nie kryjąc własnych uczuć i emocji”. Zmarłą pożegnał również prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz – w imieniu środowiska literackiego – poeta Adam Zagajewski.

W momencie składania urny do grobu rodzinnego zabrzmiał utwór w wykonaniu Elli Fitzgerald, którą poetka bardzo ceniła.

Po pogrzebie przewidziano krótkie spotkanie w Sukiennicach, a wieczorem w Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) na Zabłociu wieczór literacki dedykowany pamięci Wisławy Szymborskiej. Będzie on nosił tytuł „Wisławę Szymborską wspominają przyjaciele”. O zmarłej poetce mówić będą m.in.: Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki i Michał Rusinek. Wieczór poprowadzi redaktor naczelny wydawnictwa Znak Jerzy Illg. Jego częścią będzie koncert trębacza Tomasza Stańki i pianisty Marcina Wasilewskiego. W salach MOCAK-u zaplanowano także prezentacje multimedialne – będą wyświetlane zdjęcia Wisławy Szymborskiej oraz filmy o niej.

drm

Powrót na górę