MenuPolska: Wybrano sportowca stulecia. Zwyciężyła Irena Szewińska

  • Napisane przez  goniec.com
Polska: Wybrano sportowca stulecia. Zwyciężyła Irena Szewińska arch. pzla

Zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce Irena Szewińska uznana została w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Onetu za najlepszego sportowca Polski w latach 1921-2021. Szewińskiej, która w igrzyskach olimpijskich wywalczyła trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale przypadł także tytuł olimpijczyka letniego stulecia. 

Plebiscyt rozpisany w siedmiu kategoriach rozstrzygnięty został w środę w Warszawie w redakcji "PS" podczas Gali z okazji 100-lecia gazety. Internauci i czytelnicy za pośrednictwem strony sportowiec100lecia.pl oraz kuponów w "Przeglądzie Sportowym" wybrali zwycięzcę w każdej z kategorii z grona 20 kandydatów zaproponowanych 24 kwietnia przez kapitułę, w skład której wchodzili m.in. czołowi polscy dziennikarze sportowi, przedstawiciele świata sportu i znani sympatycy sportu.

Wydarzeniem 100-lecia zostały mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn z 2014 roku. Drużyną stulecia - siatkarze, mistrzowie świata z 2014 i 2018 roku. Trenerem stulecia - Kazimierz Górski. Olimpijczykiem zimowym stulecia - Kamil Stoch. Piłkarzem stulecia - Robert Lewandowski.

Irena Szewińska, która zmarła 29 czerwca 2018 roku, jako jedyna w historii reprezentantka Polski uznana została za najlepszą sportsmenkę świata w 1974 roku. W tym samym roku przyznano jej tytuł najlepszej lekkoatletki globu. Jako pierwsza w historii przebiegła 400 metrów poniżej 50 sekund (w 1974 uzyskała czas 49,9). Jest jedyną osobą w historii lekkiej atletyki z rekordami świata w tylu biegach krótkich (60 m, 100 m, 200 m 400 m, 440 yardów oraz w sztafecie 4x100 metrów). Czterokrotnie zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie "PS" na dziesięciu najlepszych sportowców Polski. Jako pierwsza w gronie sportowców otrzymała w 2016 roku najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. (Źródło: polsatnews.pl)

Powrót na górę