MenuDziś przypada Boże Ciało. procesje skromniejsze niż zwykle

  • Napisane przez  goniec.com
Dziś przypada Boże Ciało. procesje skromniejsze niż zwykle

W czwartek w Kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Centralnym punktem obchodów tej uroczystości w Polsce jest msza św. i procesja eucharystyczna.

Centralne procesje Bożego Ciała odbędą się m.in. w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie i Białymstoku. Z kolei w Warszawie, Katowicach, Kaliszu i Częstochowie - jedynie procesje parafialne na terenie przykościelnym - poszczególne diecezje wydały komunikaty dotyczące organizacji procesji Bożego Ciała. W tym roku z powodu epidemii w części diecezji nie odbędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromne wokół kościołów. Jednak w niektórych diecezjach biskupi zdecydowali o organizacji głównej procesji ulicami miasta.

Boże Ciało – uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a we Włoszech w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej. Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320. W Kościele unickim święto zostało wprowadzone na synodzie zamojskim w 1720. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne. (Źródło: interia.pl, wikipedia.pl)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę