MenuPolska: Lockdown może potrwać do kwietnia

  • Napisane przez  goniec.com
Polska: Lockdown może potrwać do kwietnia

Wielu przedsiębiorców od miesięcy nie może prowadzić swojej działalności. Według nieoficjalnych informacji odmrożenia gospodarki można spodziewać się najwcześniej w kwietniu.

Jak ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski obowiązujące restrykcje zostały przedłużone co najmniej do 31 stycznia. Zamknięte pozostają siłownie, galerie handlowe. Restauracje mogą jedynie przygotowywać dania na wynos. Lockdown ogranicza też działanie hoteli - te mogą przyjmować tylko m.in medyków czy przedstawicieli służb mundurowych. W górach zamknięte pozostaną też stoki narciarskie, czemu przeciwni są tamtejsi przedsiębiorcy.

O rozmowach z rządem poinformował w rozmowie z portalem money.pl Adam Ringer, prezes Green Caffe Nero. O planie odmrożenia gospodarki dopiero wiosną przedsiębiorcy mieli usłyszeć od Olgi Semeniuk, wiceminister w resorcie rozwoju, pracy i technologii. Dlatego też wydłużenie lockdownu ogłoszone przez ministra Niedzielskiego nie było niczym niespodziewanym. - Nie byłem tym zaskoczony, bo już byliśmy informowani na rozmowach z wiceminister Semeniuk, że raczej przed marcem, czy nawet przed końcem marca wielkiego odmrożenia nie będzie. To nie było nawet "raczej", tylko na zasadzie, że nie ma na co liczyć, że "raczej nie oczekujcie" - powiedział prezes Ringer. 

Wbrew decyzji o przedłużeniu lockdownu restauratorzy w Legionowie planują otwarcie w poniedziałek swoich lokali dla gości. "Dłużej czekać nie będziemy. Rozmawiałem dzisiaj z właścicielami wielu restauracji w Legionowie. Każdy z nas ma dosyć, każdy ma rodziny i każdy ma prawo do pracy. Mamy pracowników, za których jesteśmy odpowiedzialni. Otwieramy się w poniedziałek" – informował w mediach społecznościowych Maciej Adamski, właściciel restauracji Qlturalni Qlinarni w Legionowie. We wpisie zaprosił gości do wszystkich lokali gastronomicznych w tym mieście. "Wspieramy się nawzajem. Bez Was nie damy rady. A służby, które do nas przyjadą, prosimy o bycie ludźmi" – podkreślił.

 Pytany o tę zapowiedź, Adamski powiedział, że restauratorzy mają dość obecnej sytuacji. "Wszyscy restauratorzy, wszyscy przedsiębiorcy mamy dość tego, co się dzieje z nami, co rząd robi z nami.(…) Jeszcze chwila i nie będzie, o co walczyć – nie będzie tych lokali, nie będzie tej gastronomi. Nie będzie niczego" – mówił. "Do tej pory jakoś dawaliśmy sobie radę z tego, co zaoszczędziliśmy. Został miesiąc i będziemy musieli zwalniać ludzi" – dodał. (Źródło: polsatnews.pl)

Powrót na górę