Menu


W Polsce będzie można jeździć bez prawa jazdy przy sobie

  • Napisane przez  goniec.com
W Polsce będzie można jeździć bez prawa jazdy przy sobie

Szykują się nowości w prawie drogowym. Kierujący nie będą już musieli posiadać przy sobie dokumentu prawa jazdy. Ponadto, nie będziemy zobligowania do wymiany dowodu rejestracyjnego, w przypadki, kiedy wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu kolejnego badania technicznego, zostaną wypełnione. W projekcie również zapisano możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Stanie się tak na wniosek właściciela pojazdu.

 

Jak informuje portal Strefa Biznesu, nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Kolejną sprawą jest jest rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z eksploatacji o samochody osobowe. Będzie to jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów. "W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu". - czytamy na portalu. Ponadto, "Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu. Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu. Do wniosku o rejestrację wystarczy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi, nie trzeba już będzie dostarczać do urzędu umowy kupna pojazdu."

Uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów będzie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej). (Źródło: Strefa Biznesu) 

Powrót na górę