Menu


Lekarze z zarzutami. Nieprzebadany drób trafiał do sklepu.

  • Napisane przez  Goniec.com
Lekarze z zarzutami. Nieprzebadany drób trafiał do sklepu.

Do 12 lat więzienia grozi dwóm weterynarzom podejrzanym o fałszowanie dokumentacji, która umożliwiała przyjęcie drobiu do ubojni. Mężyczyźni usłyszeli blisko 1500 zarzutów. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Nad sprawą pracują funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. To własnie oni przerwali ten nielegalny i bardzo niebezpieczny proceder. Jak informuje polska policja, z zebranego materiału dowodowego wynika, że dwaj lekarze weterynarii w wieku 50 i 37-lat związani z jedną ze spółek specjalizujących się w obsłudze weterynaryjnej drobiu zamiast samemu dokonywać badań przedubojowych zlecali ich wykonanie osobom nieuprawnionym, bądź przekazywali do wypełnienia osobom postronnym podpisane przez siebie druki potwierdzające wykonanie badań. W rzeczywistości badania te nie miały miejsca. Tak spreparowane dokumenty stanowiły podstawę przyjęcia drobiu do ubojni i na rynek do konsumpcji trafiało nieprzebadane mięso.

Policja informuje, że do przestępstw dochodziło w latach 2014-2015, a za wystawione w ten sposób świadectwa zdrowia nieuczciwi lekarze otrzymywali od właściwych powiatowych lekarzy weterynarii nienależne im wynagrodzenie.

W tej sprawie policjanci przeanalizowali kilka tysięcy dokumentów, uzyskali liczne opinie biegłych i przesłuchali ponad 150 świadków. Wszystko to pozwoliło na wytypowanie osób podejrzanych i przedstawienie dwóm lekarzom weterynarii łącznie blisko 1500 zarzutów oszustwa, poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz podżegania do składania fałszywych zeznań.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się z hodowcami drobiu, poręczenia majątkowego, nakazu powstrzymania się od działalności w zakresie ubiegania się o wyznaczenie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii urzędowym lekarzem weterynarii, a dodatkowo wobec jednego z nich zawieszenie w czynnościach służbowych urzędowego lekarza weterynarii.

Powrót na górę