Menu


W Polsce koniec ze zmianą czasu?

W Polsce koniec ze zmianą czasu? Shutterstock

Pomysł PSL, by w Polsce obowiązywał jedynie czas letni został poparty przez wszystkie ugrupowania. Teraz ustawę czeka drugie czytanie. Proponowana zmiana miałaby wejść w życie od 1 października 2018 roku.

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło projekt ustawy zakładającej, by w Polsce przez cały rok obowiązywał czas letni środkowoeuropejski. Politycy argumentują, że cofanie wskazówek zegara o godzinę wypływa niekorzystnie na firmy transportowe oraz systemy bankowe i ekonomię. Odbija się też negatywnie na zdrowiu. Propozycja PSL zakładała, aby zmiany nastąpiły jeszcze w tym roku, jednak, jeżeli ustawa wejdzie w życie, to zaczną one obowiązywać od 1 października przyszłego roku.

-Zmiana czasu w okresie marca i października, przesunięcie w jedną lub drugą stronę, powoduje, że są problemy, szczególnie w systemie bankowym, dostosowanie do tej zmiany czasu, a także w transporcie – uważa Stanisław Dąbrowa, prezes zarządu wojewódzkiego PSL. Kolejnym bardzo ważnym argumentem jest zdrowie. Podczas zmiany czasu dochodzi do rozregulowania zegara biologicznego. A to może mieć wpływ na zwiększenie ilości zawałów serca i wypadków drogowych – dodaje.

Pomysł PSL został jednogłośnie poparty przez komisję spraw wewnętrznych i administracji. Teraz ustawę czeka drugie czytanie – aby weszła ona  w życie, musi ją poprzeć Sejm i Senat, a następnie prezydent.

Najbliższa zmiana czasu czeka nas w nocy z 28 na 29 października. Cofniemy wówczas wskazówki zegarów o godzinę – z trzeciej na drugą.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę