MenuPowstała książka o Polakach w UK

  • Napisane przez  Goniec Polski
Powstała książka o Polakach w UK

„Poles in the UK: A Story of Friendship and Cooperation” to książka, która powinna powstać już dawno. To opowieść o tym, jak nam się żyje w UK i jak postrzegają nas mieszkańcy Wysp. Dwie perspektywy, dwóch autorów – Polka i Brytyjczyk.

Erin Best, nauczyciel z 25-letnim stażem, myślał o napisaniu tej książki już od trzech lat. To znowu nie aż tak długi okres, bo w końcu – jak mówi – Polską interesuje się od zawsze i już w wieku sześciu lat miał przyjaciela z naszego kraju. – Gdy coraz lepiej poznawałem waszą historię, zacząłem zdawać sobie sprawę z tego, w jakim stopniu brakuje opracowań dotyczących pozytywnego wkładu, jaki Polacy wnieśli do naszego kraju na przestrzeni bez mała 1000 lat. Wtedy też poznałem Marię, mieszkającą w UK od ponad sześciu lat, która opowiedziała mi o swoim życiu.

Zdałem sobie sprawę, że książka o tym, jak żyje się wam w UK musi być wydana – i to jak najszybciej – opowiada.

Rola przypadku

Maria poznała Brina zupełnie przypadkowo. – Mój partner pracował wtedy w kawiarni, której Brin był stałym bywalcem. W ten sposób usłyszałam o jego pomyśle na książkę. Pomyślałam, że mogłabym jakoś pomóc – jestem wolontariuszem w polskiej szkole sobotniej, pisałam

wcześniej na tematy związane z tożsamością i emigracją, a sprawy dotyczące życia na obczyźnie są mi wyjątkowo bliskie – opowiada Maria Helena Żukowska, która obecnie pracuje na University of Leeds.

Książka ma 248 stron i składa się z trzech części: „Polska w świecie” – tu można znaleźć krótką historię naszego kraju, „Polacy w UK” – gdzie prześledzimy obecność rodaków w poszczególnych dziedzinach życia od czasów II wojny światowej (jest tu także rozdział o nauce, biznesie, a nawet poświęcony gastronomii) i część trzecia – „Brytyjczycy o Polakach”, gdzie mieszkańcy Wysp opowiadają o swoich doświadczeniach z przybyszami znad Wisły.

Autorzy przeprowadzili wywiady z ponad 50 osobami. – Historie naszych rozmówców często mają wiele punktów wspólnych, a mimo to każda jest wyjątkowa. Staraliśmy się stworzyć jak najbardziej reprezentatywny zbiór sylwetek i pokazać w jak wielu dziedzinach życia w UK można na co dzień spotkać naszych rodaków. Znajdziemy tu zarówno historię słynnej kompozytorki, jak i wywiad z kobietą, która przygotowuje posiłki w angielskiej szkole podstawowej, czy też z pracownikiem opieki społecznej, zaangażowanym w charytatywną pomoc osobom starszym. Jedną z rozmówczyń jest także Kasia Madera, polska prezenterka w BBC – opowiada Maria.

– Trudno byłoby mi wybrać jedną, najciekawszą z tych opowieści. Ale na pewno wskazałabym m.in. na historię pana Jana Mokrzyckiego, a zwłaszcza jego mamy, kobiety, która wykazała się niewiarygodną siłą i odwagą w obliczu piekła II wojny światowej. Ta opowieść zostanie ze mną na długo – wspomina.

W książce poruszono różne wątki, jednak tym, który poruszył Brina chyba najbardziej, był temat polskich lotników i ich rola w czasie II wojny światowej. – Polscy piloci, którzy wzięli udział w Bitwie o Anglię powinni być wyjątkowo upamiętnieni. Podobnie jest w przypadku Marii Curie-Skłodowskiej, której wkładu w rozwój medycyny i nauki nie można nie docenić – podkreślił.

Dla młodych

Brin opowiada, że jednym z głównych powodów, dla których – wraz z Marią – napisał tę książkę, jest to, że Brytyjczycy wiedzą stosunkowo mało o kraju nad Wisłą i nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak nasi rodacy wpływali i dalej wpływają na kształt UK. Podkreśla, że choć w przypadku starszego pokolenia żywa jest jeszcze pamięć o polskich lotnikach, o tyle wśród młodszych Brytyjczyków nie wygląda to już tak różowo.

– O tym ważnym momencie w naszej historii, a zwłaszcza o pomocy waszych lotników, nie mówi się w naszych szkołach, dlatego tak ważne jest przypominanie o tym, by młodzi ludzie zdawali sobie sprawę komu mogą to wszystko zawdzięczać. Po to powstała też The British Polonia Foundation – w ramach jej działalności będziemy odwiedzać placówki oświatowe i opowiadać, że bez was Wyspy nie wyglądałyby tak samo. Jesteście ważną częścią przeszłości i przyszłości naszego kraju – opowiada.

Książkę można kupić na stronie Amazona, eBaya i w dobrych księgarniach.

Joanna Szmatuła

Powrót na górę