Menu


Krampusnacht, czyli wielkie wydarzenie przed Mikołajkami

Krampusnacht, czyli wielkie wydarzenie przed Mikołajkami wikipedia

Święto św. Mikołaja obchodzone jest w niektórych częściach Europy 6 grudnia. Zaś w wieczór poprzedzający 5 grudnia, Noc Krampusa lub Krampusnacht, na ulicach pojawia się nikczemny włochaty diabeł. 

W środkowoeuropejskim folklorze Krampus jest rogatą, antropomorficzną postacią opisywaną jako "pół-koza, pół-demon", która w okresie świątecznym karze dzieci, które źle się zachowywały, w przeciwieństwie do świętego Mikołaja. Zaś samo słowo " Krampus " oznacza "pazur.

Czasem towarzyszący św. Mikołajowi, a czasem sam, Krampus odwiedza domy i firmy. Święty zwykle pojawia się w szatach wschodniego obrzędu biskupa i nosi złotą, ceremonialną laskę. W przeciwieństwie do północnoamerykańskich wersji Świętego Mikołaja, Święty Nicholas obchodzi się w tych świętach tylko z dobrymi dziećmi, podczas gdy Krampus jest odpowiedzialny za zło. Mikołaj rozdaje prezenty, a Krampus dostarcza węgiel.

W ciągu ostatniego stulecia nastąpiło odrodzenie zainteresowania Krampusem, ale wydaje się, że zwyczaj sięga setek lat. Chociaż dokładne pochodzenie Krampusa nie jest znane, antropologowie ogólnie zgadzają się, że legenda prawdopodobnie wywodzi się od jakiegoś wczesnego rogatego boga, który został następnie zasymilowany w postaci chrześcijańskiego diabła. W XV i XVI wieku w pokazach kościelnych zaczęły pojawiać się zamaskowane diabły podczas tradycyjnych zimowych uroczystości. Te wydarzenia, które często miały dla nich dość komiczne i niedorzeczne elementy, stały się częścią przedświątecznej zabawy, która odbywa się każdego roku.

5 grudnia to wieczór, w którym część Niemiec i Bawarii świętuje Krampusnacht, co najprawdopodobniej jest powrotem do tradycji przedchrześcijańskiej. Podczas gdy mężczyźni paradują w przebraniu przerażających demonów, kobiety też mają trochę zabawy, nosząc maski i reprezentując Frau Perchta, nordycką postać, która mogła być aspektem Freyja, płodności i bogini wojny.

Dzisiaj Krampusnacht obchodzony jest w wielu krajach, nawet w Stanach Zjednoczonych, choć najhuczniej obchodzi się go w Austrii, Niemczech oraz Bawarii. Nieodzownymi elementami kostiumów są futrzany kombinezon, rogi, kopyta oraz demoniczna maska. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę