Menu


Dziś Dzień Naleśnika w Wielkiej Brytanii!

Dziś Dzień Naleśnika w Wielkiej Brytanii! shutterstock

Dziś przypada Pancake Day, który jest odpowiednikiem polskiego tzw. śledzika. Tego dnia Anglicy świętują ostatki, zajadając się naleśnikami. 

Shrove Tuesday – inna nazwa Dnia Naleśnika, jest świętem ruchomym, ale zawsze wypada dzień przed Środą Popielcową i przypomina polskie zwyczaje tłustoczwartkowe. Anglicy smażą naleśniki na potęgę, by następnie się nimi zajadać. 

Pancake Day nawiązuje do dawnych zwyczajów lokalnej społeczności, która ten dzień traktowała jako oczyszczenie z grzechów i przygotowanie do Wielkiego Postu. A dlaczego akurat naleśniki są jedzone w tzw. Tłusty Wtorek? Ponieważ symbolizują dostatek i urodzaj, ponadto są robione ze składników, których nie można nadużywać w czasie trwania postu. 

Ważnym, towarzyszącym elementem jest tradycyjny wyścig, nazywany Pancake Race. Zawodnicy mają za zadanie biec od startu do mety z naleśnikiem na patelni, jednocześnie podrzucając go. Zwyczaj ten znany był już w późnym średniowieczu. Najprawdopodobniej pierwszy naleśnikowy wyścig został zorganizowany w mieście Olney w hrabstwie Buckinghamshire w 1445 roku.

(mk)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę