Menu


Dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy!

Dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy! shutterstock

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Dzisiaj każdy miłośnik tego włoskiego przysmaku powinien skusić się na skosztowanie przynajmniej jednego kawałka drożdżowego placka ze swoimi ulubionymi dodatkami.

Oryginalna pizza pochodzi z Włoch, ale jej sława szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie. Pierwszych amatorów tego przysmaku można szukać już w Starożytności. To właśnie wtedy zaczęto wypiekać focaccie, czyli płaskie drożdżowe placki przyprawione ziołami i serem. Klasyczna pizza, charakterystyczna dla współczesnej kuchni włoskiej, narodziła się w Neapolu. Wszystko dzięki najuboższym członkom społeczeństwa, którzy z chęcią sięgali po przepis opierający się na najtańszych składnikach, pozwalających zarazem na stworzenie pożywnego dania dla całej rodziny. 

Współcześnie pizza jest nieco bardziej urozmaicona – w zasadzie możemy położyć na niej wszystko, na co tylko mamy ochotę. Według danych przekazanych przez Instytut Badań Pollster wynika, że 63 proc. Polaków preferuje pizzę na cienkim cieście, 30 proc. osób woli grube ciasto. Jeśli chodzi o smak to zdecydowanie dominuje pizza pepperoni. 

Ciekawostki na temat pizzy:

  • Codziennie na całym świecie sprzedawanych jest około 13 milionów sztuk pizzy
  • Największa pizza zrobiona została w 1990 roku w RPA i ważyła 12,2 tony. Jej średnica wynosiła 37,4 metra, a do jej przygotowania zużyto 3960kg sera, 1763kg pieczarek i 1984kg sosu pomidorowego
  • Częściej pizzę zamawiają kobiety, a nie mężczyźni
  • Najszybszy na świecie mistrz pizzy robi 14 sztuk w 2 minuty i 35 sekund
  • Najpopularniejszym czasem na jedzenie pizzy są sobotnie wieczory
  • W Ameryce co sekundę zjadanych jest około 350 kawałków pizzy
  • Słowo “pizza” po raz pierwszy pojawiło się w łacińskim tekście napisanym w południowych Włoszech w 997 roku

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę