Menu


W Wielkiej Brytanii powstanie pierwsze azotowe krematoriom?

W Wielkiej Brytanii powstanie pierwsze azotowe krematoriom? shutterstock

Władze Sevenoaks chcą, by terenie miasta powstało pierwsze w Wielkiej Brytanii krematoriom azotowe. Jeśli plan zostanie zrealizowany, będzie to zarazem pierwsze tego typu miejsce na świecie, które jest „przyjazne środowisku” – informuje Daily Mail.

Plany stworzenia pierwszego na świecie „ekologicznego” krematorium rozpatrywane są przez Radę Okręgową Sevenoaks w hrabstwie Kent. Miałoby ona stanąć na skraju pola golfowego, a utylizacja zwłok następowałaby w wyniku zamrożenia – najpierw ciało trafia do ciekłego azotu, gdzie jest schładzane do  -192 st. C. W wyniku tego procesu zwłoki się krystalizują i możliwe jest ich rozdrobnienie. Następnie sproszkowane zwłoki są przesiewane, by możliwe było odzyskanie metalowych elementów, które mógł posiadać zmarły, np. plomb. 

Pomysłodawcy zachwalają tę metodę twierdząc, że w jej wyniku nie następuje emisja szkodliwych związków.  Firma z siedzibą w Suffolk, która zajmuje się opracowaniem prototypu azotowego krematoriom, otrzymała na ten cel rządowe dotacje. Przedstawiciele firmy twierdzą, że są bliscy udoskonalenia technologii, która, nie powinna być droższa niż tradycyjna kremacja.

Tuż przy obiekcie miałaby powstać kaplica i kawiarnia. Pomysł budowy krematoriom spotkał się z dużą krytyką wśród duchownych, którzy uważają, że taki sposób pochówku jest groteskowy i niegodny zmarłych. 

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę