Menu


Restauracje w Londynie wypowiadają wojnę plastikowym słomkom

Restauracje w Londynie wypowiadają wojnę plastikowym słomkom shutterstock

Część londyńskich pubów i restauracji przyłączyła się do akcji zainicjowanej przez „Evening Standrad” i rezygnuje z używania plastikowych słomek na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań.

Szacuje się, każdego roku w Londynie wraz z napojami rozdawanych jest około dwóch miliardów plastikowych słomek. Zazwyczaj używa się ich przez około 20 minut, ale ich rozkład zajmuje o wiele więcej, bo nawet setki lat. Często też trafiają na wysypiska lub, co gorsza, do rzek i oceanów. 

 – Jeśli goście poproszą o słomki, to możemy im zaoferować biodegradowalne słomki papierowe, ale mamy nadzieję, że nasi klienci poprą inicjatywę i nie zdecydują się ich w ogóle używać. Jeśli wielu przedsiębiorców wprowadzi te małe zmiany, to będzie to bardzo pozytywne dla naszej planety – powiedział Rémy Lysé, dyrektor operacyjny baruThe Arts Club.

Podobne deklaracje złożyły inne lokale w Londynie, w których trwa testowanie przyjaznych środowisku słomek. W niektórych miejscach ich plastikowe odpowiedniki będą wydawane klientom jedynie na specjalne życzenie. 

Do akcji „Evening Standard” przyłączyła się m.in. sieć restauracji „Wagamama”, która w swoich czterdziestu lokalach zużywa rocznie około 2,5 miliona słomek. 

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę