Menu


Brytyjski rząd szuka kupca na kanapę za 480 tys. funtów

Brytyjski rząd szuka kupca na kanapę za 480 tys. funtów Gov.uk

Brytyjski rząd próbuje znaleźć kupca na sofę „Mae West Lips” Salvadora Dali. Jej cena wywoławcza wynosi ponad 480 tys. funtów. Mebel jest jednym z najsłynniejszych surrealistycznych dzieł XX wieku.

Cena wywoławcza kanapy w kształcie ust wynosi 480 282 funtów, a dodatkowo szczęśliwy nabywca będzie musiał zapłacić podatek VAT w wysokości 16 tys. funtów. Rząd ma nadzieję, że kupca uda się znaleźć do lutego przyszłego roku, w przeciwnym razie mebel będący prawdziwym dziełem sztuki będzie prawdopodobnie eksportowany za granicę. 

Sofa w kształcie ust amerykańskie aktorki i piosenkarki Mae West została uznana za jeden z klasyków dwudziestowiecznego wzornictwa. Zaprojektował ją Salvador Dali we współpracy z poetą Edwardem Jamesem. To właśnie w jadali jego domu stanęła sofa, uznawana za jeden z najbardziej zmysłowych mebli na świecie.

Wydział ds. cyfrowych, kultury, mediów i sportu brytyjskiego rządu - DCMS - ogłosił zakaz eksportu mebla do 16 lutego przyszłego roku. Jeśli do tego czasu nie znajdzie się kupiec z Wielkiej Brytanii, sofa może być eksportowana za granicę. 

– Ta kultowa kanapa jest uważany za najważniejszy przykład mebli surrealistycznych, jakie kiedykolwiek powstały w Wielkiej Brytanii – powiedział minister sztuki John Glen.–  Mam wielką nadzieję, że kupujący przedstawi ten wyjątkowy przedmiot na Wyspach – dodał.

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę