Logo
 Wydrukuj tę stronę

UK: Największe od 10 lat trzęsienie ziemi

UK: Największe od 10 lat trzęsienie ziemi Shutterstock

W North Yorkshire miało miejsce najsilniejsze od dekady trzęsienie ziemi. Oceniane jest na 3.9, czyli małe wstrząsy odczuwalne tylko przez niektórych ludzi.

Faktycznie, nota 3.9 w skali Richtera nie wskazuje, aby wstrząsy były niebezpieczne. Najpoważniejsze trzęsienie ziemi w Wielkiej Brytanii miało miejsce w 1931 roku i oceniane jest na 6.1 w skali Richtera czyli średnie wstrząsy powodujące mniejsze uszkodzenia budynków. I rzeczywiście, biorąc pod uwagę, że wstrząsy miały miejsce na morzu, lekko ucierpiały jedyne domy znajdujące się na wybrzeżu.

Trzęsienia ziemi powstają na skutek zderzania się ze sobą płyt tektonicznych w miejscach ich stykania się. Chociaż w okolicach Wielkiej Brytanii takie zjawisko nie ma miejsca, czasem istnieje możliwość odczucia pewnych wstrząsów.

Jednak tym razem trudno mówić o odczuciach, ponieważ mieszkańcy miejscowości niedaleko których sytuacja miała miejsce, nawet nie zdawali sobie z tego sprawy. O całym zajściu dowiedzieli się z telewizji i uspokajali Brytyjczyków, że ani ludzie, ani budynki nie odnieśli żadnych strat.

Maja Orzechowska

Zobacz także:

© Goniec.com