MenuWielki Piątek – śmierć, post i milczenie

Wielki Piątek – śmierć, post i milczenie

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, gdy w żadnym kościele nie jest odprawiana msza święta. Wierni spotykają się na Liturgii Męki Pańskiej. Rozpoczyna się ona w ciszy i kończy się ciszą.

Obchody Wielkiego Piątku są pod wieloma względami szczególne. Po pierwsze już od zakończenia liturgii Wielkiego Czwartku w kościele panuje cisza. Celebransi wychodzą w milczeniu. Organy i dzwonki nie zabrzmią aż do wieczornej liturgii w Wielką Sobotę.

To wielkie milczenie każe zastanowić się, czym jest śmierć - każda śmierć niewinnego i ta szczególna śmierć Boga - Człowieka. Milczenie Wielkiego Piątku trwa przez cały dzień. Gdy zaczyna się Liturgia Wielkiego Piątku, kapłani również wchodzą w milczeniu. Nabożeństwo następnie rozpoczyna się tak, jakby było kontynuacją mszy Wielkiego Czwartku.

Zazwyczaj w kościołach odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, uroczyste nabożeństwa Koronki do Miłosierdzia Bożego albo też odśpiewywane są Gorzkie Żale. Ołtarz pozostaje nienakryty obrusem, a tabernakulum jest puste. To dwa czytelne znaki tego, że Jezusa nie należy szukać tam, gdzie zwykle. Hostia i komunikanty przechowywane są w Kaplicy Przechowania, zwanej popularnie "Ciemnicą". Stamtąd zostaną przeniesione w trzeciej części Liturgii na ołtarz.

Liturgia Wielkiego Piątku dzieli sie na trzy części. Pierwsza to Liturgia Słowa, podczas której najważniejsza jest Ewangelia. To długi opis Męki Pańskiej opisany przez jej świadka, jedynego Apostoła, który nie uciekł, lecz pozostał do śmierci przy Jezusie. Był to oczywiście święty Jan. Liturgię tę kończy piękna Modlitwa Wiernych, dziś wyjątkowo długa i uroczysta, w której wierni pamiętają o wszystkich, również politykach, Żydach i niewierzących. Kościół wierzy, że Jezus umarł za każdego człowieka i kocha indywidualnie każdego, niezależnie od jego wiary, przekonań, win czy zasług.

Druga część to Adoracja Krzyża. Kapłan podnosi przesłonięty fioletową zasłoną Krzyż i trzykrotnie śpiewa, po kolei odsłaniając części krzyża: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem!" i przyklękają. Następnie kapłani, służba liturgiczna oraz zgromadzeni podchodzą i całują krzyż. 

Ostatnia część to Komunia Święta. Ponieważ tego dnia kapłani nie odprawiają mszy świętej, komunikanty poświęcili dnia poprzedniego (w podwójnej ilości). Potem następuje przeniesienie Hostii umieszczonej w monstrancji do "Bożego Grobu", gdzie pozostanie ona aż do Wielkiej Soboty wieczorem.

Tabernakulum i ołtarz znów pozostają puste. Kapłani po przeniesieniu Jezusa Eucharystycznego również wychodzą w milczeniu. Cisza Wielkiego Piątku trwa nadal. Wierni razem z Maryją czuwają przy grobie Chrystusa. Adoracja trwa do późnych godzin albo nawet przez całą noc. To początek wielkosobotniego oczekiwania na cud Zmartwychwstania.

Agnieszka Greń

 

Powrót na górę