Logo
 Wydrukuj tę stronę

Tata Nano. Na drugim biegunie mocy

Tata Nano. Na drugim biegunie mocy

Dla kontrastu – jeśli ktoś nie lubi mocy, a przecież gdzieś muszą się tacy ukrywać, z pewnością zainteresuje się propozycją nowej wersji najtańszego samochodu świata rodem z Indii. W tym wypadku również mamy do czynienia z pracą zmierzającą do podniesienia mocy, ale jej efekty nie są tak oszałamiające. 

Silnik Taty Nano o pojemności 624 cm3 został wzmocniony o 3 KM i rozwija teraz moc 38 KM. Zwiększanie o trzy jednostki spodobało się chyba konstruktorom tego pojazdu, ponieważ maksymalny moment obrotowy urósł o 3 Nm w stosunku do poprzednika, co w sumie daje 51 Nm. Idąc tym tropem spalanie powinno spaść o trzy litry, ale niestety się to nie udało i nadal wynosi 3,9 l/100 km.

Większa moc wymaga nowej technologi, więc Tata ma teraz hamulce ze wspomaganiem, poprawiono również układ kierowniczy oraz zawieszenie – uwaga! – ze stabilizatorami. Jak zapewnia producent, zmieniony układ wydechowy zapewnia lepsze brzmienie, wnętrze jest lepiej wykończone, a na kołach montowane są kołpaki z nowym wzorem.

Nano z ceną wynoszącą w przeliczeniu niespełna 9 tys. złotych wciąż jest prawdopodobnie najtańszym samochodem świata, ale klienci nadal jakoś się do niej nie garną.

Goniec Polski

Zobacz także:

© Goniec.com