MenuPotężne straty Rosji na Ukrainie

  • Napisał 
Potężne straty Rosji na Ukrainie

Rosyjskie wojsko straciło na Ukrainie 30-40 tysięcy ludzi. Poważne są też potwierdzone straty w sprzęcie. Czegoś takiego nie doświadczyła żadna europejska armia od czasów II wojny światowej.

Precyzyjnie skali rosyjskich strat po miesiącu wojny nie sposób określić. Oficjalnie rosyjskie wojsko podało informacje na temat zabitych i rannych tylko raz, 2 marca. Poinformowano wówczas o 498 zabitych i 1579 rannych, Była to wartość niemal na pewno zaniżona, jak na tydzień intensywnych walk. Do dzisiaj nie było kolejnych oficjalnych komunikatów na ten temat. 

W poniedziałek, 21 marca, na stronie dziennika "Komsomolska Prawda" pojawiła się liczba 9861 zabitych i 16,1 tysiąca rannych. Jako źródło tych danych wskazano rosyjskie ministerstwo obrony. O stratach Rosjan bardzo chętnie informują Ukraińcy, jednak ze zrozumiałych powodów ich dane też należy traktować  ostrożnie. Obie strony uprawiają propagandę. Według Ukraińców Rosjanie stracili podczas inwazji już 15,3 tysiąca zabitych żołnierzy. Do tego około tysiąca miało trafić do niewoli. Straty w sprzęcie mają wynosić między innymi pół tysiąca czołgów, 1,5 tysiąca różnych lżejszych pojazdów opancerzonych, tysiąc ciężarówek czy 99 samolotów oraz 123 śmigłowce. Najpewniej są to wartości zawyżone.

Według byłego szefa ukraińskiego MSW, Arsena Awakowa, który 18 marca opublikował dane mające pochodzić z przechwyconej rosyjskiej komunikacji,  zabitych miało zostać już 12,8 tysięcy żołnierzy rosyjskich i 4,4 tysiąca najemników. Natomiast  Pentagon twierdzi, iż Rosjan zginęło już ponad siedem tysięcy, a zabici, zaginieni i wzięci do niewoli to około10 tysięcy.

Razem z rannymi łącznie Rosjanie mogli już stracić w Ukrainie od blisko 30 do nawet 40 tysięcy ludzi. Ewidentnie poważne są też straty Rosjan w sprzęcie. Rosjanie stracili w Ukrainie  1680 sztuk różnego sprzętu bojowego. W tym 269 czołgów, 503 różne bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone, 116 dział i wyrzutni rakiet czy 546 samochodów oraz ciężarówek. Rosjanie mogli już stracić co najmniej 20 procent stanu wyjściowego.

Potwierdzone straty Ukraińców są  znacznie niższe i wynoszą łącznie 501 systemów uzbrojenia, w tym 71 czołgów i 139 transporterów opancerzonych.

Po miesiącu walk jest więc ewidentne, że Rosjanie tracą wyraźnie więcej sprzętu i ludzi niż Ukraińcy. I to może mieć duży wpływ na zakończenie tej wojny. 

Powrót na górę