MenuFrancja: Duże niedogodności dla niezaszczepionych. Zakaz wstępu do baru, kina a także komunikacji miejskiej

  • Napisane przez  goniec.com
Francja: Duże niedogodności dla niezaszczepionych. Zakaz wstępu do baru, kina a także komunikacji miejskiej

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił telewizyjne przemówienie, w którym zapowiedział m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień dla personelu medycznego. Ogłosił również, z jakimi niedogodnościami będą musiały mierzyć się osoby niezaszczepione.

Jak donosi gazeta.pl, Macron zapowiedział, że od połowy września osoby niezaszczepione nie będą mogły pracować w systemie ochrony zdrowia. Szczepienia będą obowiązkowe dla personelu medycznego, ale też innych osób, które mają kontakt z pacjentami. Po 15 września ma się rozpocząć proces weryfikacji tego, czy wszyscy pracownicy są zaszczepieni i w dalszej kolejności ewentualnego „wyciągania sankcji". 

Zauważalne zmiany nastaną dużo szybciej dla tych, którzy nie są zaszczepieni, nie są ozdrowieńcami i nie mają negatywnego wyniku testu na Covid-19. Wraz z początkiem sierpnia stracą oni możliwość wstępu do barów, kawiarni, restauracji, czy centrów handlowych, a także samolotów, pociągów i autobusów. Już wcześniej, bo od 21 lipca osoby te nie będą mogły z kolei odwiedzać kin i teatrów oraz innych miejsc „wypoczynku i kultury", w których gromadzi się powyżej 50 osób.

Zapowiadany „karnet zdrowotny" ma zachęcić Francuzów do szczepień. Obecnie zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest ponad połowa z nich, ale tylko niewiele ponad 36 procent przyjęło wszystkie dawki. Prezydent poinformował również, że od jesieni Francuzi będą płacili za testy PCR na Covid-19. „Wszędzie będziemy postępować podobnie, uznając obywatelskie postawy i obciążając restrykcjami tych, którzy nie są zaszczepieni" - oświadczył Emmanuel Macron.

Jednocześnie Macron ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego oraz godziny policyjnej na terytoriach zamorskich La Réunion i na Martynice z powodu rozwoju kolejnej fali pandemii.

Agencja AFP podała, że tuż po orędziu Macrona gwałtownie wzrosło zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19. Serwis Doctolib poinformował, że co minutę w poniedziałkowy wieczór na szczepienia zapisywało się po 20 tys. osób. (Źródło: gazeta.pl, radiozet.pl)

Powrót na górę