Logo
 Wydrukuj tę stronę

Londyn testuje hulajnogi elektryczne. Ile kosztuje wypożyczenie?

Londyn testuje hulajnogi elektryczne. Ile kosztuje wypożyczenie?

Po raz pierwszy urządzenia te mogą legalnie poruszać się po stołecznych drogach.

Skutery elektryczne ental w Londynie są „tak bezpieczne, jak to tylko możliwe”, według jednej z firm biorących udział w próbie, która rozpoczyna się w poniedziałek.

Te urządzenia są „bardzo stabilne” i mają „najlepsze możliwe funkcje bezpieczeństwa”, takie jak podwójne hamulce i zmniejszona prędkość maksymalna, powiedział Alan Clarke, dyrektor ds. polityki w Lime , agencji prasowej PA. Program początkowo ogranicza się do kilku obszarów stolicy, w tym do Canary Wharf City of London i Ealing. Podobne badania przeprowadzono na obszarach miejskich w Wielkiej Brytanii od lipca zeszłego roku. 

Prywatne hulajnogi mogą być legalnie używane tylko w Wielkiej Brytanii na gruntach prywatnych, ale są powszechnym widokiem na drogach i chodnikach. Doprowadziło to do obaw o bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników dróg. W kwietniu trzyletni chłopiec doznał poważnych obrażeń, gdy został uderzony  przez hulajnogę podczas spaceru po chodniku ze swoją babcią w Feltham w zachodnim Londynie.  Gwiazda YouTube i prezenterka telewizyjna Emily Hartridge została pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii, która zginęła podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej, gdy w lipcu 2019 r. została uderzona przez ciężarówkę w Battersea w południowym Londynie.

Organizacja Charity Guide Dogs wezwała do zakazu sprzedaży prywatnych szybkich hulajnóg elektrycznych i wyraziła obawę, że ich używanie oznacza, że ​​„więcej osób z utratą wzroku będzie zmuszonych do zmiany trasy lub całkowitego uniknięcia samodzielnego podróżowania”. Clarke podkreślił, że „będzie naprawdę jasne… jak różni się wypożyczony e-skuter od prywatnego e-skutera”. Powiedział: „Standardy bezpieczeństwa są naprawdę wysokie, co wyraźnie kontrastuje z prywatnymi hulajnogami elektrycznymi, które nie muszą w ogóle przechodzić żadnych standardów. Myślę, że ludzie naprawdę to zauważą”. Dodał: „Istnieje realne zapotrzebowanie ze strony ludzi na korzystanie z tej formy bezemisyjnego i wygodnego transportu. Kiedy zaczynamy odbudowywać się, wychodząc z blokady i wracamy po pandemii, widzimy już, że ludzie szukają nowych sposobów podróżowania”. 

12-miesięczny okres próbny został zorganizowany przez Transport for London, London Councils – która reprezentuje lokalne władze miasta – oraz operatorów Lime, Dott i Tier. Clarke powiedział, że organizacje  "poświęciły czas na zaprojektowanie badania, które będzie tak bezpieczne, jak to tylko możliwe”. Użytkownicy mogą jeździć tylko po drogach i ścieżkach rowerowych. Urządzenia mają maksymalną prędkość 12,5 mil na godzinę, czyli poniżej limitu 15,5 mil na godzinę ustalonego przez Departament Transportu.

Inne funkcje, które wykraczają poza krajowe wytyczne, obejmują przednie i tylne światła, które są zawsze włączone przez cały okres wynajmu, oraz dźwiękowy system ostrzegawczy, z którego można korzystać bez konieczności regulowania przez kierowcę chwytu kierownicy. Odblokowanie hulajnogi Lime kosztuje 1 GBP plus opłata 16 pensów za minutę. (Źródło: standard.co.uk)

Zobacz także:

© Goniec.com