MenuLondyn testuje hulajnogi elektryczne. Ile kosztuje wypożyczenie?

  • Napisane przez  goniec.com
Londyn testuje hulajnogi elektryczne. Ile kosztuje wypożyczenie?

Po raz pierwszy urządzenia te mogą legalnie poruszać się po stołecznych drogach.

Skutery elektryczne ental w Londynie są „tak bezpieczne, jak to tylko możliwe”, według jednej z firm biorących udział w próbie, która rozpoczyna się w poniedziałek.

Te urządzenia są „bardzo stabilne” i mają „najlepsze możliwe funkcje bezpieczeństwa”, takie jak podwójne hamulce i zmniejszona prędkość maksymalna, powiedział Alan Clarke, dyrektor ds. polityki w Lime , agencji prasowej PA. Program początkowo ogranicza się do kilku obszarów stolicy, w tym do Canary Wharf City of London i Ealing. Podobne badania przeprowadzono na obszarach miejskich w Wielkiej Brytanii od lipca zeszłego roku. 

Prywatne hulajnogi mogą być legalnie używane tylko w Wielkiej Brytanii na gruntach prywatnych, ale są powszechnym widokiem na drogach i chodnikach. Doprowadziło to do obaw o bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników dróg. W kwietniu trzyletni chłopiec doznał poważnych obrażeń, gdy został uderzony  przez hulajnogę podczas spaceru po chodniku ze swoją babcią w Feltham w zachodnim Londynie.  Gwiazda YouTube i prezenterka telewizyjna Emily Hartridge została pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii, która zginęła podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej, gdy w lipcu 2019 r. została uderzona przez ciężarówkę w Battersea w południowym Londynie.

Organizacja Charity Guide Dogs wezwała do zakazu sprzedaży prywatnych szybkich hulajnóg elektrycznych i wyraziła obawę, że ich używanie oznacza, że ​​„więcej osób z utratą wzroku będzie zmuszonych do zmiany trasy lub całkowitego uniknięcia samodzielnego podróżowania”. Clarke podkreślił, że „będzie naprawdę jasne… jak różni się wypożyczony e-skuter od prywatnego e-skutera”. Powiedział: „Standardy bezpieczeństwa są naprawdę wysokie, co wyraźnie kontrastuje z prywatnymi hulajnogami elektrycznymi, które nie muszą w ogóle przechodzić żadnych standardów. Myślę, że ludzie naprawdę to zauważą”. Dodał: „Istnieje realne zapotrzebowanie ze strony ludzi na korzystanie z tej formy bezemisyjnego i wygodnego transportu. Kiedy zaczynamy odbudowywać się, wychodząc z blokady i wracamy po pandemii, widzimy już, że ludzie szukają nowych sposobów podróżowania”. 

12-miesięczny okres próbny został zorganizowany przez Transport for London, London Councils – która reprezentuje lokalne władze miasta – oraz operatorów Lime, Dott i Tier. Clarke powiedział, że organizacje  "poświęciły czas na zaprojektowanie badania, które będzie tak bezpieczne, jak to tylko możliwe”. Użytkownicy mogą jeździć tylko po drogach i ścieżkach rowerowych. Urządzenia mają maksymalną prędkość 12,5 mil na godzinę, czyli poniżej limitu 15,5 mil na godzinę ustalonego przez Departament Transportu.

Inne funkcje, które wykraczają poza krajowe wytyczne, obejmują przednie i tylne światła, które są zawsze włączone przez cały okres wynajmu, oraz dźwiękowy system ostrzegawczy, z którego można korzystać bez konieczności regulowania przez kierowcę chwytu kierownicy. Odblokowanie hulajnogi Lime kosztuje 1 GBP plus opłata 16 pensów za minutę. (Źródło: standard.co.uk)

Powrót na górę