MenuWkrótce upływa termin. Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące statusu osoby osiedlonej

  • Napisane przez  goniec.com
Wkrótce upływa termin. Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące statusu osoby osiedlonej

30 czerwca upływa termin złożenia wniosku o przyznanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej. Ambasador Arkady Rzegocki gorąco apeluje do wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, aby niezwłoczne złożyli swój wniosek oraz wniosek dla swoich dzieci.

Mimo że system osiedleńczy dla obywateli UE został otwarty wiele miesięcy temu, wciąż pojawiają się pytania i wątpliwości, kto musi złożyć wniosek, do kiedy i co się stanie, jeżeli tego nie zrobi. Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na nie.

Mam kartę stałego rezydenta, czy muszę wystąpić o status osiedlonego?
Tak, każdy obywatel UE chcący pozostać w Wielkiej Brytanii po wyjściu z UE musi uzyskać nowy status. W przypadku posiadania rezydentury procedura jest bardzo prosta. Osoby posiadające indefinite leave to remain bądź indefinite leave to enter nie mają obowiązku aplikowania w systemie osiedleńczym, jednak jest to rekomendowane w celu potwierdzenia swoich praw. Warto zwrócić uwagę, że wymienione dokumenty są często „wbite” do paszportu, który może stracić ważność albo zostać zagubiony, ponadto posiadając status osiedlonego będzie można opuścić Wielką Brytanię na okres do 5 lat, a w przypadku indefinite leave to remain okres ten wynosi 2 lata.

Mam w starym paszporcie indefinite leave to remain, czy muszę wystąpić o status osiedlonego?
Jeżeli ktoś posiada indefinite leave to remain bądź indefinite leave to enter, nie ma obowiązku występowania o status osiedlonego, ale jest to możliwe. Warto zwrócić uwagę, że wymienione dokumenty są często „wbite” do paszportu, który może stracić ważność albo zostać zagubiony, ponadto posiadając status osiedlonego będzie można opuścić Wielką Brytanię na okres do 5 lat, a w przypadku indefinite leave to remain tylko na 2 lata.

Mam obywatelstwo brytyjskie, czy muszę coś jeszcze robić?
Nie, procedura nie dotyczy obywateli Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Moje dzieci mają brytyjskie paszporty, czy muszę ubiegać się o settled status dla nich?
Nie, obywatele brytyjscy nie muszą uzyskiwać statusu osiedlonego.

Jakie prawa zachowam po brexit?
Wszystkie dotychczasowe – do pracy, zasiłków, emerytury, opieki zdrowotnej, edukacji.

Jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania statusu osoby osiedlonej?
Przede wszystkim dokument tożsamości, czyli paszport biometryczny lub dowód osobisty. System aplikowania o status osiedlonego będzie automatycznie łączyć się z rejestrem podatkowym Her Majesty Revenue & Customs (odpowiednik polskich urzędów skarbowych) lub rejestrem świadczeń publicznych Department for Work and Pensions (opieka społeczna, jak w polskim ZUS). Osoby zatrudnione/ prowadzące działalność w okresie ciągłym przez 5 lat lub pobierające emeryturę/ świadczenia opieki społecznej przez ten czas, powinny uzyskiwać status osiedlonego bez konieczności dostarczania żadnych dokumentów.

Osoby nieposiadające 5-letniego okresu weryfikowalnego w tych rejestrach, będą proszone przez Home Office o dostarczenie dokumentów uzupełniających. Lista dokumentów jest dostępna w serwisie internetowym Home Office.

Mam tylko kartę NIN, nie mam natomiast stałej rezydentury, ponieważ mieszkam w Wielkiej Brytanii krócej niż 5 lat. Co mam zrobić?
Każda osoba, która będzie chciała zostać w Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z UE, będzie musiała zaaplikować i uzyskać status osiedlonego. Jeżeli okres jej zamieszkiwania będzie krótszy niż 5 lat, uzyska status tymczasowy (pre-settled status) i będzie mogła tu pozostać do czasu osiągnięcia okresu 5 lat. Status osiedlonego jest niezwiązany ze statusem rezydenta.

Jestem emerytką, czy muszę ubiegać się o status osiedlonego?
Tak, tylko osoby posiadające obywatelstwo Wielkiej Brytanii lub Irlandii są z niej zwolnione.

Mieszkam w Wielkiej Brytanii od 7 lat, ale nie pracuję zawodowo, zajmuje się wychowaniem dzieci, czy muszę się starać o status osiedlonego?
Tak, należy udowodnić, od kiedy mieszka się w Wielkiej Brytanii.

Przyjechaliśmy do Wielkiej Brytanii z mężem w 2012 roku, aby pomóc w opiece nad wnukami, czy możemy tu zostać?
Tak, muszą Państwo zaaplikować o status osiedlonego, a w tym celu posiadać dokumenty potwierdzające Państwa pobyt w Wielkiej Brytanii.

Mieszkałem i pracowałem w Wielkiej Brytanii od 2007 do 2017 r., kiedy to wyjechałem do RPA. Obecnie chcę wrócić do Wielkiej Brytanii, czy taki długi pobyt poza granicami wpłynie na moje prawo do pozostania?
Aby zaaplikować o status osiedlonego, należy znaleźć się na terytorium Wielkiej Brytanii do końca 2020 roku.

Byłem karany 12 lat temu w Polsce, czy otrzymam status osiedlonego?
Fakt posiadania przeszłości kryminalnej należy zadeklarować podczas procedury rejestracji. Takie przypadki będą rozpatrywane indywidulanie przez urzędników Home Office.

Mój mąż pochodzi z Maroka, spoza UE, czy będzie mógł pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie?
Tak, jeżeli małżeństwo zawarto przez brexitem, małżonek może starać się o status osiedlonego.

Ostatnio przeprowadziłam się do Londynu. Czy w obliczu brexitu powinnam zarejestrować się w Ambasadzie RP?
Nie. Procedura rejestracji – aplikowanie o status osiedlonego, jest procedurą brytyjską. Wszelkich informacji na ten temat dostarczą brytyjskie strony rządowe, do których linki można znaleźć w zakładce procedura uzyskania statusu osoby osiedlonej.

Pracuję dorywczo podróżując między Polską a Wielką Brytanią - czy mogę otrzymać status osiedlonego?
Warunkiem uzyskania statusu jest zamieszkiwanie w Wielkiej Brytanii przez 6 miesięcy w ciągu każdego roku. (Źródło: gov.pl)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę