MenuUE: Wielka Brytania nie znalazła się na liście bezpiecznych podróży

  • Napisane przez  goniec.com
UE: Wielka Brytania nie znalazła się na liście bezpiecznych podróży

Rządy Unii Europejskiej uzgodniły w środę, że dodadzą Japonię do swojej małej listy krajów, z których zezwolą na podróże nieistotne, jednocześnie wstrzymując się co najmniej do połowy czerwca dla brytyjskich turystów, podały we wtorek źródła UE.

Ambasadorzy z 27 krajów UE zatwierdzili dodanie Japonii na spotkaniu w środę, a zmiana wejdzie w życie w najbliższych dniach. Krajom UE zaleca się stopniowe znoszenie ograniczeń w podróżowaniu dla obecnych siedmiu krajów na liście – Australii, Izraela, Nowej Zelandii, Rwandy, Singapuru, Korei Południowej i Tajlandii.

Poszczególne kraje UE mogą nadal żądać negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub okresu kwarantanny.

W zeszłym miesiącu UE złagodziła kryteria dodawania nowych krajów do listy, zmieniając do 75 z 25 maksymalną liczbę nowych przypadków COVID-19 na 100 000 osób w ciągu ostatnich 14 dni. Wielka Brytania osiągnęła ten zmieniony cel, ale została usunięta z listy ze względu na wzrost przypadków COVID-19 wynikających z zakaźnego wariantu koronawirusa zidentyfikowanego po raz pierwszy w Indiach.

Wielka Brytania nie odnotowała we wtorek żadnych zgonów na COVID-19, po raz pierwszy od marca 2020 r., ale przypadki wariantu indyjskiego podwoiły się w zeszłym tygodniu, a rząd powiedział, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy Wielka Brytania może całkowicie znieść ograniczenia 21 czerwca.

Dyplomaci europejscy powiedzieli, że Wielka Brytania może zostać dodana do listy, w zależności od przebiegu wariantu, w połowie czerwca, kiedy spodziewane jest rozważenie większej grupy krajów. Lista ma na celu wyeliminowanie niespójności ograniczeń w podróżowaniu w całej UE.

Francja i Niemcy nałożyły kwarantannę na turystów z Wielkiej Brytanii, a Austria nie wpuszcza brytyjskich turystów, podczas gdy Portugalia i Hiszpania teraz je przyjmują.

Tymczasem Wielka Brytania odradza podróżowanie do wszystkich krajów UE z wyjątkiem Portugalii i zwalnia tylko osoby przyjeżdżające z Portugalii z obowiązku poddania się kwarantannie. (Źródło: reuters.com)

Powrót na górę