MenuWitold Pilecki, człowiek, który ostrzegał świat przez Holokaustem zostanie upamiętniony

  • Napisane przez  goniec.com
Witold Pilecki, człowiek, który ostrzegał świat przez Holokaustem zostanie upamiętniony

Witold Pilecki, wolontariusz Auschwitz, który ostrzegał świat przed Holokaustem, zostanie upamiętniony w Londynie. Oficer wojska polskiego, który zgłosił się na ochotnika do uwięzienia w Auschwitz w celu zorganizowania podziemnego ruchu oporu i poinformowania o Holokauście, będzie tematem internetowego wydarzenia w Londynie z okazji 120 rocznicy jego urodzin.

25 maja historia Witolda Pileckiego, który pozwolił sobie na schwytanie przez Gestapo, aby przeniknąć do obozu koncentracyjnego i zagłady, zdobyć inteligencję i, jeśli to możliwe, zainaugurować wybuch, opowie wielokrotnie nagradzany pisarz, dziennikarz i biograf Pileckiego, Jack Fairweather, oraz dyrektor Instytutu Pileckiego, Wojciech Kozłowski, podczas seminarium zorganizowanego przez centrum żydowskie JW3.

Podczas wydarzenia, zorganizowanego we współpracy z Ambasadą RP w Londynie i Instytutem Pileckiego, Fairweather przedstawi historię Witolda Pileckiego, dlaczego ma to znaczenie i jak autor ją odkrył. Tymczasem Kozłowski zbada, jak historia Pileckiego i innych osób, które pomagały prześladowanym w czasie II wojny światowej, zostanie upubliczniona, a także jak Widać w Polsce Pileckiego. Po rozmowach odbędzie się dyskusja i sesja pytań i odpowiedzi z prelegentami.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Walczył jako kawalerzysta w wojnie polsko-bolszeckiej i bronił Polski po inwazji niemieckiej we wrześniu 1939 roku. W sierpniu 1940 r., po tym jak Polacy zaczęli wysyłać do Auschwitz i pogłoski sugerowały, że obóz był miejscem szokującej brutalności, Pilecki zgłosił się na ochotnika do zbadania popełnionych tam okrucieństw. W ciągu następnych trzech lat udało mu się zorganizować wewnętrzny opór i serię ucieczek, a jego doniesienia o Holokauście zostały przemycone i dostarczone do polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie, który poinformował świat. W kwietniu 1943 r. Pilecki uciekł z Auschwitz, a następnie próbował zorganizować podziemny atak na obóz. W 1947 roku został aresztowany za sprzeciw wobec komunistów, brutalnie torturowany, sądzony, a później stracony strzałem w głowę.

Jack Fairweather jest autorem bestsellerów "The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz", nagrodzonej Nagrodą Costa relacji Witolda Pileckiego. Opublikowana w 2019 roku książka opiera się na niepublikowanych dokumentach rodzinnych, nowo wydanych dokumentach archiwalnych i wywiadach z ocalałymi bojownikami ruchu oporu. Został przetłumaczony na 25 języków i stanowi podstawę dużej wystawy w Berlinie. Fairweather był szefem biura The Daily Telegraph w Bagdadzie oraz dziennikarzem wideo dla The Washington Post w Afganistanie. Jego relacja wojenna zdobyła nagrodę British Press Award i nagrodę Overseas Press Club. Dzieli swój czas między Wielką Brytanię i Vermont.

Polski Instytut Pileckiego powstał w celu ułatwienia interdyscyplinarnej i międzynarodowej analizy zagadnień i wydarzeń, które miały kluczowe znaczenie dla historii politycznej XX wieku, a mianowicie nazistowskich i sowieckich reżimów totalitarnych oraz globalnych konsekwencji ich działań. Ważnym elementem jego misji jest uhonorowanie osób, które udzielają pomocy i wsparcia polskim obywatelom i Polakom o różnym obywatelstwie w tych trudnych czasach. Gromadzi i udostępnia również dokumenty dotyczące wybranych aspektów XX wieku, wspiera programy badań naukowych oraz pomaga w rozpowszechnianiu wiedzy na temat tego okresu poprzez projekty edukacyjne i wydarzenia, które oddzielają kulturę i historię.

Seminarium internetowe "Witold Pilecki: Wolontariusz Auschwitz, który ostrzegał świat" odbędzie się 25 maja o godz. 19.30. Aby dowiedzieć się więcej i zarejestrować się za darmo, odwiedź: https://www.jw3.org.uk/whats-on/witold-pilecki-auschwitz-volunteer-who-warned-world. (Źródło: biuro prasowe polskiej ambasady w Londynie)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę