MenuTo pewne. Przeciwciała już po jednej dawce szczepionki

  • Napisane przez  goniec.com
To pewne. Przeciwciała już po jednej dawce szczepionki

Badania pokazują, że ponad 96% ludzi rozwija przeciwciała przeciwko Covid po zaledwie jednej dawce szczepionki AstraZeneca lub Pfizer. Badanie przeprowadzone na ponad 8000 uczestników w Anglii i Walii wykazało również, że po dwóch szczepionkach prawie w 100% rozwinęły się komórki odpornościowe potrzebne do walki z wirusem.

Odkrycia zostały okrzyknięte „niezwykłymi” i „prawdziwymi osiągnięciami nauki”. Badania wykazały, że u 96,42% osób, które otrzymały którąkolwiek ze szczepionek, pojawiły się przeciwciała w 28 do 34 dni po pierwszej dawce. Według Guardiana liczba ta wzrosła do 99,08% w ciągu siedmiu do 14 dni od drugiego wstrzyknięcia. 

"To jedno z najwcześniejszych badań szczepionek w Wielkiej Brytanii w świecie rzeczywistym i to fantastyczna wiadomość” - powiedziała dr Maddie Shrotri, naczelna autorka artykułu zawierającego odkrycia. Ponad dziewięciu na 10 dorosłych w Wielkiej Brytanii, którzy otrzymali szczepionkę Pfizer lub AstraZeneca, wytworzyło przeciwciała przeciwko wirusowi w ciągu miesiąca od pierwszego zastrzyku. „To, jak dobrze działają te szczepionki, jest niezwykłe, zwłaszcza biorąc pod uwagę szybkość, z jaką zostały opracowane. To prawdziwy wyczyn naukowy w obliczu najbardziej niszczycielskiej pandemii stulecia ”. Badanie przeprowadzone przez UCL jest najnowszym dowodem na to, że dwa główne zastrzyki podawane brytyjskiej opinii publicznej okazują się bardzo skuteczne. 

Jest to dobra wiadomość w związku z obawą o rozprzestrzenianie się wariantu indyjskiego, który grozi zmiana planów w ostatniej fazy ponownego otwarcia. Naukowcy odkryli, że obie szczepionki były równie skuteczne w wyzwalaniu przeciwciał potrzebnych do zwalczania Covid-19. Poziom przeciwciał po jednym szczepieniu był niższy u osób starszych i osób z pewnymi schorzeniami, w tym rakiem, cukrzycą i chorobami serca. Jednak ta różnica zniknęła, gdy wszyscy uczestnicy otrzymali drugą szczepionkę. Prof. Rob Aldridge, główny badacz badania UCL Virus Watch, powiedział, że jest to „aktualne przypomnienie o znaczeniu otrzymania drugiej dawki szczepionki”. Dodał: „Ale to także uspokajające - szczepionki są naszym sposobem na wyjście z pandemii”. (Źródło: metro.co.uk)

Powrót na górę