Logo
 Wydrukuj tę stronę

Anglia: Zmieniło się prawo. Zakaz sprzedaży mokrego drzewa

Anglia: Zmieniło się prawo. Zakaz sprzedaży mokrego drzewa

Ograniczenia sprzedaży węgla domowego i mokrego drewna do spalania gospodarstw domowych w Anglii weszły w życie na podstawie nowych przepisów mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Ludzie nadal będą mogli korzystać z pieców i otwartego ognia, ale będą musieli palić inne środki.  Są to pierwsze ograniczenia dotyczące tego, co ludzie mogą spalać w swoich domach od czasu aktów czystego powietrza w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Powietrze w Wielkiej Brytanii jest teraz znacznie czystsze, ale w ostatnich latach zanieczyszczenie z palników na drewno dramatycznie wzrosło. Tylko 8% gospodarstw domowych z nich korzysta, ale według danych rządowych są one obecnie największym źródłem maleńkich cząstek zanieczyszczeń, które są najbardziej szkodliwe dla zdrowia. To pokazuje, że domowe spalanie drewna zarówno w zamkniętych piecach, jak i na otwartym ogniu było odpowiedzialne za 38% cząstek zanieczyszczeń poniżej 2,5 mikrona, trzy razy więcej niż ruch drogowy.

Te maleńkie cząsteczki mogą dostać się do krwiobiegu i osadzić się w płucach i innych narządach, ostrzega Departament Środowiska Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) i zostały zidentyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia jako najpoważniejsze zanieczyszczenie powietrza dla zdrowia ludzkiego. Palniki na drewno i otwarte ogniska nie są zakazane, ale rząd twierdzi, że ludzie będą musieli kupować suche drewno lub wytwarzać paliwa stałe, które wytwarzają mniej dymu. Mówi się, że obie opcje są równie łatwe do pozyskania i wydajniejsze w spalaniu, dzięki czemu są znacznie czystsze i bardziej opłacalne.

Defra twierdzi, że spalanie suchego drewna wytwarza więcej ciepła i mniej sadzy niż mokre drewno i może zmniejszyć emisje nawet o 50%.

Zmiany oznaczają:

  • Sprzedaż tradycyjnego węgla w workach i mokrego drewna w małych jednostkach (mniej niż 2-metrowy sześcian) jest obecnie niezgodna z prawem
  • Mokre drewno w ilości większej niż 2 m kostki należy sprzedać z poradą, jak je wysuszyć przed spaleniem
  • Producenci paliw stałych muszą wykazać, że mają bardzo niską zawartość siarki i emitują tylko niewielką ilość dymu

Podobne propozycje ograniczenia spalania drewna i węgla rozważa się w Walii i Szkocji.

Co to jest mokre i suche drewno opałowe?

Mokre - znane również jako zielone lub niesezonowane drewno - jest często sprzedawane w siatkach i jest tańsze w zakupie.

Zawiera wilgoć, która po spaleniu wytwarza więcej dymu i szkodliwych cząstek zanieczyszczeń powietrza (PM2,5) niż suche drewno.

Mokre drewno może również znacznie bardziej uszkodzić kominy, umożliwiając gromadzenie się smoły i sadzy.

Suche lub sezonowane drewno - które zostało wysuszone, często w piecu - ma wilgotność 20% lub mniej.

To ostatni krok w rządowej strategii czystego powietrza, mówi minister środowiska Rebecca Pow. „Spalanie czystszych paliw jest bardziej wydajną opcją dla gospodarstw domowych w całej Anglii, pomagając zmniejszyć nasze narażenie na tę niezwykle szkodliwą substancję zanieczyszczającą i korzystnie wpływając na środowisko” - powiedziała.

Posunięcie to zostało z zadowoleniem przyjęte przez Harriet Edwards, starszego doradcę ds. Polityki jakości powietrza w Asthma UK i British Lung Foundation. Ostrzegła, że ​​zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie szkodliwe dla osób z chorobami płuc, takimi jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). (Źródło: bbc.com)

Zobacz także:

© Goniec.com