MenuDzieci nie mogą śpiewać. Nauczyciele się zbuntowali

  • Napisane przez  goniec.com
Dzieci nie mogą śpiewać. Nauczyciele się zbuntowali

Około 400 muzyków i nauczycieli muzyki wezwało do uchylenia zakazu śpiewania w szkołach.

Szkoły w Irlandii Północnej zostały poinformowane, że nie można śpiewać w pomieszczeniach, kiedy uczniowie wrócą po przerwie wielkanocnej. Instrukcja ministra edukacji zabrania uczniom śpiewania indywidualnie lub w chórach wewnątrz.

Chóry mogły śpiewać w pomieszczeniach w okresie od września do grudnia, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Instrukcja ministra edukacji Petera Weira zakazała również gry fletach oraz trąbkach.

Education Authority (EA) oświadczyło również, że nauczyciele z jego serwisu muzycznego nie mogą wznowić bezpośredniego nauczania po przerwie wielkanocnej. Śpiew i zabawa mogą odbywać się na świeżym powietrzu w szkołach.

W oświadczeniu muzycy i nauczyciele stwierdzili, że jest to „sprzeczne z wytycznymi w innych częściach Wielkiej Brytanii”, np. w Anglii, chociaż wytyczne dla szkół mówią, że może istnieć „dodatkowe ryzyko” związane ze śpiewaniem, intonowaniem lub grą na instrumentach dętych lub blaszanych, mogą oni chodzić w pomieszczeniach zamkniętych, stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa. „Jeśli jest to pomieszczenie wewnętrzne, użyj możliwie największej przestrzeni, na przykład większe pokoje, a pomieszczenia z wysokimi sufitami powinny umożliwiać rozcieńczanie transmisji aerozolu” - czytamy w wytycznych dla szkół w Anglii. „Jeśli grasz w pomieszczeniu, ogranicz liczby, aby uwzględnić wentylację pomieszczenia i zdolność do zachowania dystansu społecznego”.

W oświadczeniu 400 nauczycieli i muzyków z Irlandii Północnej stwierdzono, że do tej pory zapewniali „bezpieczną i skuteczną edukację muzyczną podczas pandemii”. „Przeprowadzono oceny ryzyka i wprowadzono odpowiednie środki bezpieczeństwa” - powiedzieli. „Korzyści ze śpiewania i muzykowania pod względem pewności siebie dzieci, a także ich dobrostanu społecznego, emocjonalnego i edukacyjnego są dobrze ugruntowane. Muzyka poprawia samopoczucie, obniża poziom stresu, a badania pokazują, że może wzmocnić układ odpornościowy. Nasi młodzi ludzie nigdy bardziej tego nie potrzebowali”. Powiedzieli również, że muzyka jest „integralną częścią” programu nauczania w Irlandii Północnej. „Muzyka to dziedzina, w której Irlandia Północna zawsze przoduwała na światowej scenie, ale ta niedawna decyzja rzuca cień na jej przyszłość” - czytamy w oświadczeniu. 400 sygnatariuszy wezwało do ponownego rozważenia zakazu śpiewania w pomieszczeniach i grania w szkołach.

Decyzja o zakazie została podjęta za radą głównego lekarza i Agencji Zdrowia Publicznego (PHA). W oświadczeniu dla BBC News NI, PHA stwierdziło, że decyzje dotyczące szkół „były podejmowane przez Departament Edukacji i Edukacji wraz z odpowiednimi poradami dotyczącymi zdrowia publicznego”. „To pierwszy raz, kiedy setki osób będą razem przebywać w tym miejscu od początku obecnej blokady” - powiedział PHA. „Musimy również pamiętać, że odmiana Kent, która jest o 50-70% bardziej zdolna do przenoszenia, jest obecnie dominującą odmianą w Irlandii Północnej. Tak nie było, kiedy szkoły były ostatnio w pełni otwarte. Ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć ryzyko transmisji. Śpiew produkuje zarówno duże kropelki wydzieliny z dróg oddechowych, które zwykle spadają na powierzchnie w promieniu 2 m od śpiewaka, jak i małe kropelki, które unoszą się w powietrzu na pewną odległość (aerozole). Te kropelki wydzieliny z dróg oddechowych są główną drogą przenoszenia wirusa Covid-19 między osobami. Gra na niektórych instrumentach dętych drewnianych daje podobny efekt”.

PHA powiedział również, że głośne śpiewanie wytwarza więcej aerozoli niż mówienie przy normalnej głośności. Stwierdzono, że Departament Edukacji zalecił „stopniowe podejście do powrotu do życia szkolnego”. (Źródło: bbc.com)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę