Logo
 Wydrukuj tę stronę

Po szczepionce odczuwasz skutki uboczne? Koniecznie skontaktuj się z lekarzem

Po szczepionce odczuwasz skutki uboczne? Koniecznie skontaktuj się z lekarzem

Osoby, które otrzymały szczepionkę przeciwko koronawirusowi Oxford AstraZeneca, powinny zasięgnąć porady lekarza, jeśli po czterech dniach nadal odczuwają skutki uboczne. Dr June Raine, dyrektor naczelny Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), powiedział na konferencji prasowej, że szczepionka AstraZeneca jest nadal skuteczna, a zakrzepy krwi są niezwykle rzadkie. Powiedziała: „Każdy, kto ma objawy cztery dni po szczepieniu lub dłużej, powinien zasięgnąć natychmiastowej porady lekarskiej”.

Objawy te mogą obejmować nowy początek silnego lub uporczywego bólu głowy, lub niewyraźne widzenie, duszność, ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg, uporczywy ból brzucha lub nietypowe siniaki na skórze lub punkciki poza miejscem wstrzyknięcia. Dodała: "Chciałabym ponownie podkreślić, że jest to niezwykle rzadkie, a przy udowodnionej skuteczności przeciwko chorobie, która nadal stanowi ogromne zagrożenie dla naszej populacji, równowaga korzyści i znanych zagrożeń związanych ze szczepionką jest nadal bardzo korzystna dla zdecydowana większość ludzi ”.

Do 31 marca MHRA w Wielkiej Brytanii otrzymała 79 zgłoszeń zakrzepów krwi z niską liczbą płytek krwi, wszystkie u osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, spośród około 20 milionów podanych dawek. Z tych 79 zginęło łącznie 19 osób, chociaż nie ustalono, jaka była przyczyna w każdym przypadku. 79 przypadków wystąpiło u 51 kobiet i 28 mężczyzn w wieku od 18 do 79 lat. Według MHRA z 19 zmarłych trzech było w wieku poniżej 30 lat. Około 14 przypadków z 19 było zakrzepicą żylnej zatoki mózgowej (CVST), specyficznym typem skrzepu, który zapobiega odpływowi krwi z mózgu. Pozostałe pięć przypadków to inne rodzaje zakrzepicy w głównych żyłach. Liczby sugerują, że ryzyko rzadkich zakrzepów krwi jest równoważne z czterema osobami na każdy milion, którzy otrzymali szczepionkę. (Źródło: metro.co.uk)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Zobacz także:

© Goniec.com