MenuSzczepienia dzieci przeciwko COVID. Ma być bezpiecznie i bez skutków ubocznych

Szczepienia dzieci przeciwko COVID. Ma być bezpiecznie i bez skutków ubocznych

Pfizer twierdzi, że testy szczepionki Covid u dzieci w wieku od 12 do 15 lat wykazują 100% skuteczność i silną odpowiedź immunologiczną.

Wstępne wyniki badań z udziałem 2260 nastolatków w USA również sugerują, że szczepionka jest bezpieczna i nie powoduje żadnych niezwykłych skutków ubocznych.

Firma farmaceutyczna twierdzi, że przekaże swoje dane władzom amerykańskim i europejskim do awaryjnego użycia u dzieci w wieku od 12 do 15 lat.  Ryzyko poważnego zachorowania lub śmierci dzieci z powodu Covid-19 jest niewielkie, a podczas pandemii bardzo rzadko wymagały one leczenia szpitalnego.

Dorośli - szczególnie ci powyżej 50 roku życia i osoby z poważnymi schorzeniami - są znacznie bardziej zagrożeni, dlatego w Wielkiej Brytanii zostali zaszczepieni jako priorytet. Pfizer jest jedną z wielu firm farmaceutycznych testujących swoje szczepionki Covid na dzieciach. Celem szczepienia ich - zwłaszcza starszych dzieci - byłoby utrzymanie otwartych szkół, ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w społeczności i ochrona dzieci narażonych na choroby, które narażają je na zwiększone ryzyko.

AstraZeneca jakiś czas temu ogłosiła testy swojej szczepionki na brytyjskich dzieciach w wieku od 6 do 17 lat, a pierwszy z 300 ochotników miał zostać wstrzyknięty w zeszłym miesiącu. Szczepionka jest obecnie dozwolona tylko dla osób w wieku 18 lat i starszych w Wielkiej Brytanii.

Oprócz badań na nastolatkach, szczepionka Pfizer-BioNTech, która jest dopuszczona do stosowania u osób powyżej 16 roku życia, jest również testowana na dzieciach poniżej 12 roku życia w celu zaangażowania dzieci w wieku zaledwie sześciu miesięcy.

Firma rozpoczęła w zeszłym tygodniu dawkowanie pierwszych zdrowych, małych dzieci w tym badaniu. W badaniu Pfizera z udziałem dzieci w wieku od 12 do 15 lat, 18 przypadków Covid-19 stwierdzono w grupie, której podano szczepionkę pozorowaną, a żadnego w grupie, w której podano szczepionkę Covid, która chroni przed nią. Wszyscy uczestnicy otrzymali dwie dawki w odstępie 21 dni, a wszystkie 18 przypadków dotyczyło dzieci z objawami. Nie przeprowadzono testów na bezobjawowe zakażenie - dzieci bez objawów. Liczby mają charakter wstępny, a pełne dane nie zostały opublikowane, recenzowane ani publikowane w czasopismach.

Dr Peter English, były konsultant ds. Kontroli chorób zakaźnych i były przewodniczący komisji medycyny zdrowia publicznego BMA, powiedział, że potrzeba więcej szczegółów, aby właściwie ocenić roszczenia firmy. „Przydałoby się wiedzieć, jak skuteczna jest szczepionka w zapobieganiu bezobjawowej infekcji. Młodzi ludzie są mniej narażeni na ciężką chorobę; a kiedy są zarażeni, są bardziej narażeni na bezobjawową infekcję, co pozwala im przenosić chorobę na innych " powiedział. W komunikacie prasowym firmy nie wspomniano również o wpływie wariantów na badania, w jaki sposób identyfikowano przypadki u dzieci i czy testowano dłuższą przerwę między dawkami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę