MenuWielka Brytania: Nowa szczepionka. Ma sobie poradzić z nowym wariantem COVID

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania: Nowa szczepionka. Ma sobie poradzić z nowym wariantem COVID

Wykazano, że nowa szczepionka przeciwko koronawirusowi jest skuteczna w 89,3% .

Szczepienie Novavax jest pierwszym, które wykazało w badaniach, że jest skuteczny przeciwko nowemu wariantowi wirusa znalezionemu w Wielkiej Brytanii, powiedział redaktor medyczny BBC Fergus Walsh. Premier z zadowoleniem przyjął „dobrą wiadomość” i powiedział, że brytyjski regulator leków oceni teraz szczepionkę.

Wielka Brytania zabezpieczyła 60 milionów dawek szczepionki, która zostanie wykonana w Stockton-on-Tees w północno-wschodniej Anglii. Oczekuje się, że dawki zostaną dostarczone w drugiej połowie tego roku, jeśli zostaną zatwierdzone do użytku przez Agencję Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), powiedział rząd.

Wielka Brytania zatwierdziła do tej pory trzy szczepionki na koronawirusa do stosowania w nagłych wypadkach - jedną z Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca, drugą firmy Pfizer i BioNTech, a trzecią od firmy farmaceutycznej Moderna. Udowodniono, że szczepionka Novavax, która jest podawana w dwóch dawkach, jest skuteczna w 89,3% w zapobieganiu Covid-19 u uczestników badania klinicznego III fazy w Wielkiej Brytanii i około 86% w ochronie przed nowym wariantem w Wielkiej Brytanii.

Do badań Fazy 3 - ostatniego etapu, zanim szczepionka zostanie zbadana przez organ nadzoru - objęło ponad 15 000 osób w wieku od 18 do 84 lat, z których 27% było w wieku powyżej 65 lat, podała amerykańska firma Novavax.

W południowoafrykańskiej części badania, gdzie większość przypadków stanowiła południowoafrykańska odmiana wirusa, szczepionka była skuteczna w 60% wśród osób bez wirusa HIV. Stan Erck, dyrektor generalny Novavax, powiedział, że wyniki brytyjskiego badania są „spektakularne” i „tak dobre, jak mogliśmy się spodziewać”, podczas gdy skuteczność w RPA była „powyżej oczekiwań ludzi”. Dodał, że fabryka w Stockton-on-Tees powinna zostać uruchomiona do marca lub kwietnia, a firma ma nadzieję uzyskać zgodę na szczepionkę od MHRA mniej więcej w tym samym czasie. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę