MenuUE rozważa zakazanie wjazdu podróżującym z Wielkiej Brytanii

  • Napisane przez  goniec.com
UE rozważa zakazanie wjazdu podróżującym z Wielkiej Brytanii

Unia Europejska myśli o zakazie wjazdu turystów z Wielkiej Brytanii, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa.

27 przywódców UE organizuje wideokonferencję na temat koronawirusa, z pytaniem, w jaki sposób mogą wspólnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się nowych, bardziej zjadliwych wariantów Covid-19, które są wysoko na liście priorytetów.

Zgodnie z niemiecką propozycją przesłaną do 27 państw członkowskich na początku tego tygodnia, państwa członkowskie mogłyby nałożyć „tymczasowe zakazy wjazdu i przewozu pasażerów przybywających z krajów trzecich, na których występują odmiany wirusa”.

Można by również zacieśnić wewnętrzną granicę bloku, tworząc nowe centra testowe również na kartach. Przywódcy UE chcą podjąć skoordynowane działania, ponieważ chcą uniknąć powtórzenia się scen z początku pandemii, kiedy poszczególne państwa członkowskie zamknęły swoje granice.
Zjawisko to zakłóciło łańcuchy dostaw i spowodowało ogromne utrudnienia dla ciężarówek.

Dokument rozpowszechniany przez niemieckich urzędników ostrzega, że ​​„ochrona zdrowia obywateli UE przy jednoczesnym zapewnieniu swobody przemieszczania się w UE i podróżowania bez kontroli granicznej w strefie Schengen wymaga od państw członkowskich podjęcia skoordynowanych działań w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się nowych wariantów obawa wirusa Sars-CoV-2 ”. "Tylko wtedy, gdy państwa członkowskie podejmą wspólne i skoordynowane działania, można skutecznie powstrzymać wirusa. Z tego powodu widzimy pilną potrzebę podjęcia działań w celu zapobieżenia lub przynajmniej spowolnienia rozprzestrzeniania się niepokojących wariantów wirusów do i na obszarze UE + (państwa członkowskie UE oraz Szwajcaria, Norwegia, Liechtenstein i Islandia) ” - czytamy w dokumencie.

UE nałożyła zakaz podróży, które nie są niezbędne na początku pandemii, ale Wielka Brytania nie została uwzględniona, ponieważ nadal była w okresie przejściowym brexit, a tym samym na jednolitym rynku.

Szef sztabu kanclerz Angeli Merkel, Helge Braun, powiedział w czwartek publicznej stacji telewizyjnej ARD, że bez ogólnounijnego porozumienia Niemcy będą musiały zacząć zamykać granice dla innych państw członkowskich. (Źródło: independent.co.u)

Powrót na górę