MenuBrexit: Rząd ostrzega. Trzeba przygotować się na "pewne zakłócenia"

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit: Rząd ostrzega. Trzeba przygotować się na "pewne zakłócenia"

Brytyjski rząd ostrzegł, że firmy i podróżni powinni przygotować się na „istotną” zmianę od Sylwestra, kiedy Wielka Brytania opuści UE. Minister gabinetu Michael Gove powiedział, że nastąpią „pewne zakłócenia” oraz „zmiany praktyczne i proceduralne”.

Zachęcał osoby podróżujące do UE, aby wykupiły kompleksowe ubezpieczenie podróżne i sprawdzały opłaty roamingowe operatora telefonii komórkowej. Ambasadorowie europejscy mają omówić później porozumienie handlowe po brexicie. Dyplomaci spotkają się, aby ustalić, w jaki sposób mogą tymczasowo zatwierdzić umowę, która została uzgodniona w Wigilię Bożego Narodzenia, obejmującą handel o wartości 660 miliardów funtów przed końcem okresu przejściowego.

W międzyczasie brytyjska sekretarz ds. Handlu międzynarodowego Liz Truss powiedziała, że ​​spodziewa się podpisania w tym tygodniu umowy o kontynuacji handlu z Turcją - posunięcie to nie było możliwe do czasu zawarcia porozumienia z UE.

Gove powiedział, że Wielka Brytania zapewniła „fantastyczną umowę o wolnym handlu”, ale „wielka zmiana” wiąże się z „wyzwaniem i szansą”. Ostrzegł firmy, że czas na ostateczne przygotowania przed zakończeniem okresu przejściowego brexitu jest „bardzo krótki”. „Charakter naszych nowych stosunków z UE - poza jednolitym rynkiem i unią celną - oznacza, że ​​istnieją praktyczne i proceduralne zmiany, do których przedsiębiorstwa i obywatele muszą się przygotować, a czas na te ostateczne przygotowania jest bardzo krótki” - powiedział. „Wiemy, że pojawią się pewne zakłócenia, gdy będziemy dostosowywać się do nowych sposobów prowadzenia interesów z UE, dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy podjęli niezbędne działania już teraz”.

Dlatego też wzywano przedsiębiorstwa do upewnienia się, że rozumieją nowe przepisy dotyczące importu i eksportu towarów, w tym różnych przepisów dotyczących handlu z Irlandią Północną, oraz do rozważenia, w jaki sposób będą składać zgłoszenia celne w handlu UE.

Umowa zawiera nowe zasady dotyczące wspólnego życia, pracy i handlu Wielkiej Brytanii i UE. Najważniejszą częścią jest to, że obie strony zgodziły się:

Brak podatków od towarów innych osób podczas przekraczania granic (tzw.taryfy)
Brak ograniczeń co do ilości rzeczy, którymi można handlować (tzw.kwot). (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę