MenuBrexit: Ceny żywności mogą być zauważalnie wyższe

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit: Ceny żywności mogą być zauważalnie wyższe

Wielu brytyjskich producentów żywności planuje zaprzestać dostaw do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego brexitu 1 stycznia, ostrzegają eksperci branżowi.

Według badania firm członkowskich przeprowadzonego przez Federację ds. Żywności i Napojów (FDF), prawie jedna trzecia respondentów stwierdziła, że ​​planuje „wstrzymać” dostawy do Irlandii Północnej w związku z zamieszaniem spowodowanym wprowadzeniem tzw. granicy.Podczas, gdy reszta Wielkiej Brytanii opuści jednolity rynek UE, Irlandia Północna faktycznie pozostanie na nim w przypadku towarów. |

Protokół dotyczący tego państwa- mający na celu zapobieżenie twardej granicy na wyspie Irlandii - oznacza, że ​​wiele towarów wprowadzanych do Irlandii Północnej z Wielkiej Brytanii będzie podlegać nowym kontrolom, co znacznie zwiększy koszty. Dominic Goudie, szef FDF ds. Handlu międzynarodowego, mówi, że to „niezwykle poważna sytuacja”. „W naszej ostatniej ankiecie stwierdziliśmy, że prawie 29% firm szukało możliwości ograniczenia dostaw do Irlandii Północnej lub tymczasowego wstrzymania dostaw na rynek NI po 1 stycznia” - mówi. „Wyzwanie, przed którym stoi wielu z nich, polega na tym, że po prostu nie znają odpowiedzi na pytania, które zadawali”. W Arcadia Deli w Belfaście właściciel Mark Brown stoi w obliczu potencjalnego podwojenia ceny angielskiego sera. Obecnie kupuje pół koła Colston Bassett stilton z Nottinghamshire za około 60 funtów. Szacuje jednak, że po 1 stycznia każdy ser będzie wymagał eksportowego świadectwa zdrowia, które może kosztować 50 lub 60 funtów. "Co ja mam zrobić?" pyta. " Nie mogę przekazać klientowi takiej podwyżki. Nie ma mowy, żeby ktokolwiek zapłacił podwójnie za swój kawałek Stiltona na Boże Narodzenie. Nie mogę go sprowadzić z innego miejsca ... w przeciwnym razie nie jest to Stilton."  Odnosi się w ten sposób do tego, statusu chronionej nazwy pochodzenia sera, co oznacza, że ​​ser Stilton może być produkowany tylko w trzech angielskich hrabstwach. 

Wielu dużych sprzedawców detalicznych, takich jak supermarkety, jest bardzo niechętnych do publicznego komentowania swoich planów. Jednak firma Sainsbury's ostrzegła, że ​​dostawy niektórych ryb, nabiału i produktów mięsnych do Irlandii Północnej mogą ucierpieć. Dyrektor naczelny sieci, Simon Roberts, powiedział The Guardian na początku tego miesiąca: „Jeśli nie uzyskamy większej jasności co do sytuacji w Irlandii Północnej, zobaczymy ograniczenie asortymentu produktów, które możemy sprzedawać. To nie jest jeden czy dwa produkty w sklepy, o których mówię, to pokaźna liczba produktów, ale także dość kluczowe produkty codziennego użytku ”. Według Aodhana Connolly'ego, dyrektora Northern Ireland Retail Consortium, wielu mieszkańców Irlandii Północnej będzie to odczuwać bardzo wyraźnie. „Punktem wyjścia jest to, że konsumenci z Irlandii Północnej mają połowę dochodu uznaniowego w Wielkiej Brytanii” - mówi.  Więc nawet niewielkie podwyżki kosztów będą miały na nich wpływ. Będziemy świadkami wzrostu kosztów z powodu kontroli, z powodu eksportowych świadectw zdrowia, z powodu opóźnień, wszystkie te rzeczy są tarciem i wszystkie z nich mają koszty. „Branża detaliczna oferuje duże ilości i niską marżę, więc nie możemy sobie na to pozwolić ... ale nie może też tego zrobić konsument z Irlandii Północnej.", tłumaczy 

Ponieważ negocjacje w sprawie Brexitu trwają, sprzedawcy detaliczni wzywają rząd Wielkiej Brytanii i UE do uzgodnienia jakiejś formy okresu przejściowego lub karencji dla przedsiębiorstw.  (Źródło: news.sky.com)

Powrót na górę