MenuWielka Brytania: Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy?

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania: Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy?

Pewien Brytyjczyk wystosował petycję, aby zatrzymać cofanie zegarów w tym miesiącu, ponieważ „nikt nie chce kolejnej godziny 2020 roku”. Brytyjski czas letni kończy się o 2 nad ranem w niedzielę, dając mieszkańcom Wielkiej Brytanii dodatkową godzinę w łóżku. Ale jedna osoba domaga się odroczenia tego do 1 stycznia 2021 r. „Rok 2020 był dla wszystkich długim i trudnym rokiem. Nie zwlekajmy z pozbyciem się go” - napisał w petycji.

Petycja została odrzucona, ale nie dlatego, że to zły pomysł. Trwa już kampania, która ma zatrzymać cofanie się zegarów, a rząd nie przyjmie dwóch petycji w tej samej sprawie.

Dlaczego w Wielkiej Brytanii cofamy i przestawiamy zegary?
Pomysł został po raz pierwszy wymyślony przez Benjamina Franklina w 1784 r., Kiedy zasugerował, że gdyby rano było więcej światła dziennego, ludzie wstawaliby wcześniej, oszczędzając w ten sposób świece. Jednak to budowniczy William Willett - prapradziadek Chrisa Martina z Coldplay - przywiózł praktykę do Wielkiej Brytanii w 1907 roku po tym, jak napisał o tym w broszurze zatytułowanej The Waste Of Daylight, sugerując, że zmiana zegarów zachęci ludzi do wstawania. Praktyka została później przyjęta przez rząd w 1916 r. - rok po śmierci Willetta - podczas I wojny światowej, po Niemczech, które również zaczęły przesuwać swoje zegary w kwietniu tego roku.

W marcu ubiegłego roku Parlament Europejski przegłosował zwyczaj zmiany zegarów dwa razy w roku. Zgodzili się, że kraje europejskie będą musiały zdecydować, czy pozostać na „permanentnej zimie” czy „permanentnym lecie”. Stałe kraje zimowe przesunęłyby zatem zegary o godzinę po raz ostatni w październiku 2021 r., A te, które zdecydowały się na stałe lato, po raz ostatni przesunęłyby zegary do przodu w marcu 2021 r. Z powodu Brexitu Wielka Brytania nie musi już przestrzegać tej umowy, jednak uważa się, że Wielka Brytania może trwale trzymać się czasu letniego. (Źródło: metro.co.uk)

 

Powrót na górę