MenuMasz na koncie wyrok? Brytyjski rząd odeśle cię do domu

  • Napisane przez  goniec.com
Masz na koncie wyrok? Brytyjski rząd odeśle cię do domu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że od stycznia o wiele więcej obywateli UE z rejestrami karnymi otrzyma zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii. Osoby skazane na ponad rok więzienia będą odsyłane, podobnie jak inni cudzoziemcy.

Wcześniej urzędnicy musieli pokazać, że przestępcy z UE stanowią poważne zagrożenie. Istnieją jednak obawy, że brexit bez umowy może utrudnić identyfikację zagranicznych przestępców, powiedział redaktor BBC Mark Easton.

Ponieważ Wielka Brytania znajduje się w okresie przejściowym, odkąd formalnie opuściła UE w styczniu, obywatelowi UE można obecnie odmówić wjazdu tylko wtedy, gdy stanowi rzeczywiste, aktualne i poważne zagrożenie. Rozporządzenia, które dzisiaj zostaną uchwalone w Parlamencie, określają nowe przepisy dotyczące zakończenia okresu przejściowego, które traktują obywateli UE i obywateli spoza UE tak samo.

Od 1 stycznia mają obowiązywać następujące zasady:

Każdy obywatel UE skazany na co najmniej rok więzienia może otrzymać zakaz wyjazdu;
Obywatele UE, którzy popełnili jakiekolwiek przestępstwo w ubiegłym roku, również mogą otrzymać zakaz;
Przestępcy, którzy nie odbyli kary pozbawienia wolności, również mogą mieć zakaz wjazdu lub nakaz wyjazdu, jeżeli istnieją dowody na to, że są „uporczywymi” przestępcami, wyrządzają „poważną krzywdę” lub ich obecność w Wielkiej Brytanii nie „sprzyja dobru publicznemu”,
Osoby biorące udział w pozorowanym małżeństwie mogły otrzymać zakaz wjazdu, a każdy, kto narusza przepisy celne, również mógł zostać odrzucony.

Zmiany oznaczają również, że obywatele UE, w przypadku których stwierdzono, że nie mają gdzie mieszkać, mogą zostać deportowani, jeśli odmówią wsparcia władz, takiego jak oferta zakwaterowania, jak ma to już miejsce w przypadku obywateli spoza UE. Urzędnicy powiedzieli, że może to dotyczyć ludzi mieszkających na ulicach, którzy popełniają przestępstwa lub działają w sposób antyspołeczny, na przykład agresywnie żebrzą. Dodali jednak, że będzie to ostateczność i zostaną przeprowadzone kontrole, aby upewnić się, że śpiący nie są ofiarami współczesnego niewolnictwa lub handlu ludźmi. Przepisy mogą oznaczać, że dziesiątki tysięcy ludzi z Europy nie mogą już wjeżdżać do Wielkiej Brytanii.

Jednak bez długoterminowego porozumienia w sprawie handlu i innych dziedzin współpracy z UE po wygaśnięciu umowy przejściowej Wielka Brytania stoi w obliczu utraty dostępu do europejskiego systemu informacji z rejestrów karnych i unijnej bazy danych pasażerów. Może to utrudnić identyfikację osób przybyłych z przeszłością kryminalną.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała, że ​​zasady będą „bardziej stanowcze i sprawiedliwsze”, stosując te same zasady dotyczące przestępczości wobec osób ze wszystkich krajów. Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii, którzy mają status imigracyjny w ramach programu osiedleńczego UE, lub wszyscy inni, którzy są chronieni na mocy umowy o wystąpieniu, są zwolnieni z tych zasad. Jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że ich status może zostać cofnięty, jeśli popełnią przestępstwo po 1 stycznia, jeśli grozi to karą pozbawienia wolności na ponad rok. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę