MenuKierowcy będą mieć zakaz używania telefonów

  • Napisane przez  goniec.com
Kierowcy będą mieć zakaz używania telefonów

Podnoszenie i używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu stanie się nielegalne na mocy nowych przepisów, które mają zostać uchwalone w przyszłym roku. Zmiana zakończy lukę, która pozwoli kierowcom uniknąć kary za używanie telefonu w ręce do robienia zdjęć lub grania w grę, na przykład podczas stania w korku. 

Telefony nadal będą mogły być wykorzystywane do płacenia za przejazd samochodem na wynos. Zgodnie z planami kierowcy nadal będą mogli korzystać z urządzeń bez użycia rąk (zestaw głośnmówiący) - poinformował Departament Transportu.

Obecnie wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie wiadomości tekstowych podczas jazdy jest zabronione. Ministrowie odrzucili wezwania do wprowadzenia zakazu używania zestawu głośnomówiącego, na przykład korzystania z nawigacji satelitarnej w uchwycie telefonu. Minister ds. Dróg, Baronessa Vere, powiedziała, że ​​korzystanie z telefonu w ręku za kierownicą było „rozpraszające i niebezpieczne” oraz że „zbyt długo ryzykowni kierowcy byli w stanie uniknąć kary”. Zmiana w prawie miałaby zastosowanie w całej Wielkiej Brytanii i oczekuje się, że wejdzie w życie na początku przyszłego roku, w zależności od wyniku konsultacji.

Szef Krajowej Rady Policji ds. Kontroli Drogowej, komendant policji Anthony Bangham, powiedział: „Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest niezwykle niebezpieczne, a rozproszenie uwagi za kierownicą może zmienić życie na zawsze. Policja podejmie zdecydowane działania, a propozycje jaśniejszego prawa są mile widziane”.

Kara dla kierowców przyłapanych na łamaniu przepisów dotyczących ręcznego używania telefonu komórkowego wynosi sześć punktów karnych i 200 funtów grzywny.

Jak teraz wygląda prawo? 

Używanie trzymanego w ręce telefonu komórkowego lub nawigacji satelitarnej podczas prowadzenia pojazdu jest nielegalne;
Wszelkie urządzenia głośnomówiące należy w pełni skonfigurować przed rozpoczęciem jazdy;
Policja nadal może nas zatrzymać, jeśli uzna, że ​​zostałeś rozproszony;
Prawo nadal obowiązuje, jeśli stoimy w korku lub w kolejce na światłach;
Jeśli złamiemy prawo, możemy otrzymać punkty karne, grzywnę i / lub zakaz prowadzenia pojazdów. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę