MenuZobacz niezwykły film upamiętniający Polaków walczących o Anglię

  • Napisane przez  goniec.com
Zobacz niezwykły film upamiętniający Polaków walczących o Anglię

Jest już ostateczna wersja filmu, który powstał, a by upamiętnić Polaków, którzy brali udział w bitwie o Anglię. Projekt przygotowała Polska YMCA w Wielkiej Brytanii wraz z Muzycznym Zespołem Mazury.

Projekt rozpoczął się we wrześniu. - Był prowadzony jest przez Jadzię Słomkę, dyrektora Muzycznego Zespołu Mazury, i trwał cały miesiąc. W tym czasie Norman Davies i inni historycy opowiedzieli o bitwie, oraz o udziale w niej naszych rodaków. Uważamy, że bardzo ważne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli za wolność, za Polskę, za Anglię, za Europę. Tym projektem mamy nadzieję przypomnieć ich historię, jest to przecież bardzo ważna część polskiego dziedzictwa na Wyspach Brytyjskich - opowiada Alicja Donimirska, dyrektor generalna, Polska YMCA w Wielkiej Brytanii. Przyznaje ona, że projekt został przyjęty bardzo pozytywnie. - Pamięć o polskich lotników walczących w RAFie jest bardzo ważna. Po zobaczeniu projektu wiele osób zgłosiło się do nas z informacją, że ich przodkowie brali udział zarówno w Bitwie o Anglię jak i w RAFie, w późniejszym okresie Drugiej Wojny Światowej - opowiada.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Ambasadora RP w Londynie. Patronat medialny objął goniec.com oraz magazyn Goniec Polski.

 

>

Powrót na górę