MenuNiezwykła wystawa przy ambasadzie. Zobacz, jak walczyli Polacy w bitwie o Wielką Brytanię

  • Napisane przez  goniec.com
Niezwykła wystawa przy ambasadzie. Zobacz, jak walczyli Polacy w bitwie o Wielką Brytanię

Wystawę poświęconą polskim lotnikom walczącym w bitwie o Wielką Brytanię i ich osiągnięciom, otworzył Książę Kentu.  

Wystawa pt. „#BoBPoles80: Polscy lotnicy w bitwie o Wielką Brytanię – 80. rocznica”, która znajduje się na ogrodzeniu okalającym budynek ambasady, składa się z serii fotografii upamiętniających kluczowe momenty z punktu widzenia Polaków walczących przeciwko Luftwaffe w lecie i jesienią 1940 r. Zobaczymy tu  zdjęcia z królem Jerzym VI i brytyjskimi ministrami, a także fotografie polskich asów myśliwskich czy słynne zdjęcie grupowe dywizjonu 303. Wystawa przedstawia obraz życia i wkładu drugiego co do wielkości kontyngentu w Fighter Command podczas bitwy.

Jak informuje zespół prasowy ambasady, wystawa, składająca się z 20 paneli, jest częścią kampanii ambasady pt. #BoBPoles80 upamiętniającej 80. rocznicę bitwy i wkład Polaków. – To wielki zaszczyt móc otworzyć tę wystawę. Historia naszych przodków, którzy zginęli podczas tej bitwy, jest niesamowita i bardzo inspirująca. Będziemy ją powtarzać następnym pokoleniom, bo odwaga, opór, determinacja tych, którzy zginęli są legendarne. Dzięki tej wystawie dowie się o tym jeszcze więcej ludzi – powiedział książę Kentu.

– Jestem zaszczycony, że książę Kentu otworzył wystawę Ambasady RP upamiętniającą 80. rocznicę bitwy o Wielką Brytanię i kluczowy wkład Polaków w tę przełomową potyczkę II wojny światowej. Jest to stosowny hołd dla poświęcenia "Niewielu", dzięki któremu możemy dzisiaj cieszyć się wolnością. Wystawa ta pokazuje silny duch braterstwa między Polską a Wielką Brytanią w najtrudniejszych czasach. Nasi piloci pokazywali ten duch poprzez wspólną walkę o wolność Polski, Wielkiej Brytanii i Europy. Zachęcam wszystkich tych, którzy mogą do odwiedzenia wystawy i przekonania się o bohaterstwie Polaków walczących w bitwie o Wielką Brytanię – dodał obecny na ceremonii Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Wśród pilotów walczących w bitwie o Wielką Brytanię znajdowało się 145 Polaków. Służyli oni w dywizjonach 302 i 303 oraz w brytyjskich jednostkach. Podczas 16-tygodniowej potyczki polscy piloci zestrzelili 203 niemieckie samoloty, a dywizjon 303 stał się najskuteczniejszą jednostką Aliantów. W walkach nad Wielką Brytanią zginęło 30 Polaków. W sumie do końca wojny w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii służyło ponad 18 tys. Polek i Polaków. Wystawa będzie dostępna dla publiczności do końca października br. – 80. rocznicy zakończenia bitwy.

 

Powrót na górę