MenuM. Stella-Sawicki: Powstaje Instytut Historii Polskiej Wojskowości w Londynie

  • Napisane przez  goniec.com
M. Stella-Sawicki: Powstaje Instytut Historii Polskiej Wojskowości w Londynie

W Londynie powstaje pierwszy na świecie niezależny Instytut Historii Polskiej wojskowości,po angielsku to juz zostało zaplanowane od dawna jako The Institute of Polish Military History (IPMH).Pomysłodawcą oraz założycielem Institute of Polish Military History jest dr Marek A. Stella-Sawicki MBE, prezes Polish Heritage Society UK. Inauguracyjne wykłady odbędą się już październiku tego roku. Pierwszym dziekanem wydziału Historii Polskiej wojskowości - IPMH został jednogłośnie wybrany nowo przybyły z USA ale pochodzący z Londynu Mr Jaroslaw (Jarek) Garliński.

Wykłady odbywać się będą na internetowej platformie ZOOM. Pierwszy odbędzie się w sobotę  17 października o godzinie 11.30. Spotkanie poprowadzi profesor Norman Davis CMG FBA FRHistS, brytyjsko-polski historyk angielsko-walijskiego pochodzenia, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, autor wielu prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich.                                                Profesor Norman Davies wygłosi pierwszy inauguracyjny wykład zatytułowany: "The Battle of Warsaw, 1920: 100 years ago". Wykład trwać będzie około 60 minut, a następnie słuchacze będą mieli aż 30 minut na zadawanie pytań. 

Kolejne spotkanie, również na platformie ZOOM, odbędzie się dwa tygodnie później, również w sobotę 21 października, także o godzinie 11.30. Tym razem gospodarzem będzie znany profesor historii UJ w Krakowie profesor Andrzej Nowak, historyk i publicysta, uczestnik ponad stu naukowych konferencji             i kongresów m.in. w Sapporo, Kazaniu, Moskwie, Wilnie, Kijowie, Mińsku, Paryżu, Londynie, Cambridge, Sztokholmie, Wenecji, Nowym Jorku, Budapeszcie, Rapperswilu, Marienbadzie, Rydze. Profesor Andrzej Nowak opublikował ponad 20 książek oraz blisko 200 artykułów i recenzji naukowych w czasopismach naukowych i akademickich, materiałach pokonferencyjnych i pracach zbiorowych w Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Litwie, Czechach, Białorusi, Ukrainie, na Węgrzech, na Słowacji, w Serbii i Niemczech. Kolejny oraz drugi pazdziernikowy nauguracyjny wykład IPMH będzie zatytułowany:“An Introduction to Poland’s Security Dilemmas”. Co ważne dwa pierwsze wykłady są otwarte dla wszystkich i to bez żadnej opłaty. Uczestniczyć w nich może każdy, kto kocha i chce lepiej poznać polską historię. Wykładowcy mówić będą w języku angielskim. Dokładny plan dalszych wykładów aż do końca marca 2021 jest poniżej. (RAMKA z pełnym programem wykładów do 31 marca 2021, pdf. 2)

Dr Marek A. Stella-Sawicki mówi nam, że ostatnie 10 lat, kiedy to Polish Heitage Society UK było organizatorem lub współorganizatorem wielu konferencji historycznych, utwierdziło go przekonaniu, że niezależny Instytut Historii Polskiej wojskowości to coś czego jak najbardziej brakuje na świecie. - Nasze dotychczasowe wykłady zgromadziły blisko 1000 osób. Dzięki poruszanym tematom oraz to jak były przygotowane spowodowały, że cieszyły się od początku i zawsze wielkim zainteresowaniem - zauważa. -  Przez ten czas nawiązaliśmy kontakt z 31 doskonałymi historykami, z którymi chcemy dalej współpracować. Bardzo udane konferencje na temat historii wojskowości utwierdziły nas w przekonaniu, że powołanie niezależnego Instytutu Historii Polskiej Wojskowości jest dobrą inicjatywą. - dodaje. Tłumaczy, że chodzi o to, by cykl seminariów i wykładów obejmujących szereg aspektów polskiej historii wojskowości, zarówno odległych, jak i nowszych, poprowadzili tacy znani historycy, jak dr Paul Latawski, Roger Moorhouse, profesor Antony Polonsky, dr Andrzej Suchcitz i wielu innych.   - Rozważamy również zapewnienie struktury dla tych, którzy chcieliby zagłębić się w sprawy nieco głębiej i pracować nad uzyskaniem dyplomu IPMH. Uważamy, że ważne jest, aby instytut miał namacalny związek z militarną przeszłością historii Polski – zauważa założyciel Instytutu.

W pierwszym roku działalności Instytutu organizatorzy zaplanowali dwa semestry. Dziekanem wydziału jak wspomniano powyżej został nowo przybyły z USA Jarek Garliński. Wśród wykładowców znalazły się takie nazwiska jak: profesor Norman Davies (profesor emeritus University of London), profesor Andrzej Nowak (profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Historii PAN), profesor Antony Polonsky (emerytowany profesor, Brandeis University w Massachusetts, USA), dr Paul Latawski (Królewska Akademia Wojskowa Sandhurst), Pan Roger Moorhouse (profesor wizytujący w College of Europe w Warszawie), dr Dermot Turing, dr Andrzej Suchcitz (PISM / PUMST ), dr Halik Kochański. Są też inni znani  wykładowcy.

Dziekan IPMH, Pan Jarek Garliński skomentował we wrześniu br. obecną sytuację IPMH w sposób następujący. - Oprócz specjalistów, niewiele osób poza Krajem interesuje się sprawami Europy Środkowej.  IPMH - Instytut Polskiej Wojskowości w Londynie zamierza przedstawić bogatą wojskową historię polską szerszej publiczności cyklem wykładów w języku angielskim. Tym bardziej jest to istotne, ze względu na to, że ogólne zainteresowanie wojskowością rośnie obecnie na Zachodzie. Więc to jest idealny moment, aby taką inicjatywę rozpocząć.

Uczestnicy wykładów mogą się starać o dyplom instytutu IPMH na podstawie swej pracy na kursie i napisanej pracy dyplomowej czyli rozprawy. Wszystkie wykłady i kursy będą w języku angielskim. W kursie dyplomowym mogą uczestniczyć absolwenci w każdym wieku i ze wszystkich dyscyplin, znający dobrze język angielski. Studenci dyplomowi będą ponosić niewielki roczny koszt porównywalny z czesnym czyli opłatą pobieraną przez PUNO (Poliski Uniwersytet na Obczyźnie) w Londynie - wyjaśnia dr. Marek Stella Sawicki. Jak podkreśla, wśród wielu tematy, które będą podejmowane znajdą się m.in.: Józef Piłsudski jako wódz wojenny i wojna polsko-rosyjska 1919-20, Rozwój Wojska Polskiego 1920-1939, Łamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, Rozwój Marynarki Wojennej RP.  Inne możliwe pokrewne kierunki lub tematy zainteresowań: Polskie wojskowe wsparcie medyczne i edukacja w latach 1939-1945 i po 1945 roku, poszukiwania polskiej łodzi podwodnej Orzeł. - Podobnie jak to miało miejsce na naszych wcześniejszych konferencjach wszystkie podejmowane tematy będą bardzo wiarygodnie oraz szczegółowo omawiane. Zależy nam na tym, aby każdy poruszony temat na wykładach satysfakcjonował naszych studentów. Reputacja Polish Heritage Society UK w zakresie doskonałości w projektach dotyczących naszego historycznego dziedzictwa i polskich konferencjach na temat historii wojskowości która rozwinęła się przez 10 lat, są fundamentem Instytutu IPMH który został zbudowany na tej historii. Instytut daje możliwość skorzystania z bogatej wiedzy i niezależnych ekspertyz wypracowanych w Polish Heritage Society UK. Przede wszystkim chcemy dzielić się naszą pasją i pozytywnym „momentum” tego, co robimy od wielu lat.

Jednym ze szeregu współpracowników i entuzjastycznie zadeklarowanych już członków Instytutu będzie major general (retd.) David Tadeusz Zabecki (US Army). -Jestem emerytowanym oficerem armii amerykańskiej, ale od czasu przejścia na emeryturę mieszkam z rodziną w Niemczech. Oprócz tego, że jestem autorem, redaktorem lub tłumaczem wielu książek z historii wojskowości, obecnie pełnię funkcję głównego historyka wojskowego TheHistoryNet, największego na świecie wydawcy czasopism historycznych. - mówi. Dodaje, że jest również obecnym członkiem następujących organizacji Military History and Defense:

• Brytyjska Komisja Historii Wojskowej (BCMH)

• Amerykańska Komisja Historii Wojskowej (ACMH)

• Towarzystwo Historii Wojskowości (USA)

• American College of National Security Leaders (członek)

• Stowarzyszenie Frontu Zachodniego (Wielka Brytania)

 - Przez większość swojego życia interesowałem się ogólnie historią Polski, a zwłaszcza jej specjalnością  i kierunkiem wojskowym. W maju 1995 roku, jako podpułkownik, kierowałem jednym z wcześniejszych zespołów kontaktowych NATO Partnerstwa na rzecz Pokoju, który odwiedził Polskę. Oboje rodzice mojego ojca urodzili się w Polsce i wyjechali do Stanów Zjednoczonych przed pierwszą wojną światową. Panieńskie nazwisko mojej babci brzmiało Ossolińska - mówi generał Zabecki. 

O słuszności powstania instytutu przekonany jest Stefan Zachary. – Osobiście interesuję się historią wojskowości polskiej obejmującą obszary i okresy, które trylogia Sienkiewicza obejmowała. Miejsca, bitwy itp. Uważam to za bardzo interesującą inicjatywę, zwłaszcza że moja rodzina służyła polskiej Koronie na południowym wschodzie na terenie dzisiejszej Ukrainy - mówi Stefan Zachary.

Aby zarejestrować się na wykłady IPMH na ZOOM należy skorzystac z popularnej platformy Eventbrite, ktorą IPMH używa do administracji wykładów i Eventbrite jest regularnie uaktualniana przez IPMH. Zalecamy gorąco do tzw. „Book early” – czyli wczesną rezerwację biletów na wykłady na Eventbrite, jako, że ilość miejsc na wirtualnej sali wykładowej jest ograniczona. Dodatkowo, żeby wypełnić własną aplikację do IPMH, należy wejść na stronę internetową PHS UK; www.polishheritage.co.uk, następnie przejść w zakładkę IPMH, lub na przedstawiamy Instytut Polskiej Historii Wojskowości (po lewej stronie) i pobrać formularz zgłoszeniowy IPMH.

Czym jest instytucja Polish Heritage Society Limited i czym się zajmuje? Towarzystwo Dziedzictwa Polskiego w Wielkiej Brytanii, w skrócie PHS (UK), zostało utworzone w celu promowania większej świadomości społecznej wśród obecnych i przyszłych pokoleń obywateli Zjednoczonego Królestwa i nie tylko polskiego pochodzenia na temat historycznych powiązań między dwoma krajami i występowania aktów wdzięczności i pamięci w tym kraju.

Polish Heritage Society Limited została zarejestrowana jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w dniu 4 lutego 2011 r. i została dodatkowo zarejestrowana jako organizacja charytatywna przez Charity Commission (numer rejestracyjny 1143791) w dniu 13 września 2011 r. PHS zostało założone w następujących celach:

Aby pełnić rolę orędownika trwałego, silnego i historycznego związku między dwoma narodami Wielkiej Brytanii i Rzeczypospolitej Polskiej.
Aby te pomniki, groby, budynki i inne ślady pamięci i obecności Polaków w Zjednoczonym Królestwie były rejestrowane, a ich darczyńcy pamiętani dla potomności.
By promować większą świadomość społeczną wśród obecnych i przyszłych pokoleń obywateli Zjednoczonego Królestwa i nie tylko polskiego pochodzenia na temat historycznych powiązań między oboma krajami oraz obecności aktów wdzięczności i pamięci w tym kraju.
Współpracować z innymi polskimi grupami, stowarzyszeniami i stowarzyszeniami we wspólnym interesie zachowania i ochrony przykładów historycznego polskiego dziedzictwa w Wielkiej Brytanii, stanowiąc stałe przypomnienie, dlaczego tu była od tak dawna i jest polska społeczność.

Powrót na górę