MenuŚwiat się przekręcił

  • Napisane przez  Gosia Nowicka
Małgorzata Nowicka Małgorzata Nowicka

Jak pisał Kisiel "Świat się przekręcił, to, co stało na głowie, stanęło na nogach, a głowy wraz z nosami poszły do góry. Wszystko się w Polsce zmieniło i pomieszało." 

Jak widać historia lubi się powtarzać i słowa mistrza felietonu znowu stały się aktualne, jak w 1956 roku…

Kiedyś nie mogłam pojąć tego rozumem jacy to dziwni ludzie nie mają telewizora. Z wyboru do tego, nie z braku pieniędzy bynajmniej. A teraz już rozumiem dokładnie jacy, bo sama uważam telewizor za zbędne pudło. Niby człowiek inteligentny musi być poinformowany, ale z drugiej strony na co komu złe wiadomości. Niesprawiedliwość, krzywda ludzi i zwierząt, hultajskie uczynki przeróżnych parszywych kanalii źle na mnie wpływały, krótko mówiąc. Szklany ekran jest więc u mnie w sporadycznym użyciu. Przeczytam czasami za to jakąś gazetę i krew mnie zalewa, gdy widzę co się wyprawia na polskiej scenie cyrkowej. Przepraszam, politycznej miałam na myśli…

Zwykle ludziska uczą się na błędach i dwa razy nie wchodzą do tej samej rzeki. Wyjątkiem od reguły pozostają Polacy. Twardo stoją przy swoim jak osły. Nieugięcie walą łbami w mur. Myślałby człek, ze naród który tyle wycierpiał, który krwią wywalczył swoją wolność, będzie tą wolność szanował. Ale gdzie tam Panie! Dają się pałować na ulicy jak za starych dobrych czasów! Znienawidzona niegdyś milicja wraca do łask. Mało tego, ciemna masa wychwala pod niebiosa ich postępki! Widocznie im się należało! Skoro w Rosji da się siłą zaprowadzić porządek, to co ma się u nas nie udać! Pal sześć niezawisłe sądownictwo, konstytucję i demokrację! 

Łatwowiernym narodem łatwo jest manipulować, mydląc oczy i rozdając pieniądze gratis. Otóż moi drodzy, muszę Was zaskoczyć! Państwo nie posiada własnych pieniędzy. Państwo rozdaje forsę podatników. Łopatologicznie sprawę tłumacząc, Polski nie stać na wręczanie mamony w imię rozmnażania. Kiedy Rzeczpospolita się już obudzi z ręką w nocniku i wyjdzie na jaw ogromna dziura budżetowa, to proszę mnie nie pytać skąd się ona tam wzięła. Ja już to Państwu właśnie wyjaśniłam. 

Elektorat partii rządzącej stanowią w większości ludzie niewykształceni bądź słabo wykształceni, o niskich dochodach, religijni i regularnie praktykujący. I pewien szubrawy, karłowaty człowieczek wykorzystuje perfidnie ich łatwowierność… Nie zrozumcie mnie źle- szanuję osoby wierzące. Tak samo jak i szanuję te niewierzące. W ogóle uważam, że wszyscy powinniśmy się respektować niezależnie od dzielących nas różnic. Do czego tu zmierzam, to to, że obywatelem religijnym jest łatwo manipulować. Zadaniem mądrego Kościoła jest odseparowanie wiary od polityki. Partia polityczna nie może i nie powinna być sumieniem narodu. 

Podejrzewam, ze mój świętej pamięci dziadek przewraca się teraz w grobie. Niech mu ziemia lekką będzie. Najpierw walczył dzielnie z okupantem, później z komuną. Teraz represje wracają i na cholerę to wszystko było?! Z trudem wywalczona wolność słowa, zgromadzeń, prawo do decydowania o sobie… Wszystko diabli wzięli. Podstawowe prawo każdego człowieka do decydowania o własnym ciele za chwilę może przejść do historii. Oj biada kobietom! Cofamy się nieuchronnie w stronę średniowiecza. Jak tak dalej pójdzie to zaczną palić czarownice na stosach. Może ja również powinnam zamknąć niewyparzona gębę- heretyków krytykujących rząd tez może czekać stryczek…

Jeśli jednak wszyscy rozłożymy bezwładnie ręce, to dajemy klice rządzącej ciche przyzwolenie na pełną swawolę i gałgaństwo. 

 

(Gosia Nowicka)

Powrót na górę