MenuJak rozmawiać z nastolatkiem?

  • Napisane przez  Goniec.com
shutterstock shutterstock

Według naukowców matki, które rozmawiają ze swoimi nastoletnimi dziećmi „podniesionym tonem głosu”, częściej rozpoczynają kłótnię niż pozytywną odpowiedź.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Cardiff analizowało odpowiedzi 14 i 15-latków na instrukcje udzielane im na różne sposoby. Wykazało, że matki chcące przekonać nastolatków do współpracy osiągnęły lepsze wyniki, gdy brzmiały „wspierająco”, niż kiedy wywierały nacisk.

Naukowcy stwierdzili, że jeśli chodzi o zachowanie młodych ludzi, niewiele jest dowodów na wpływ tonu głosu, a na słowa lub działania rodziców. W badaniu wykorzystano klasyczne argumenty rodzinne - na przykład próbę nakłonienia nastolatka do odrabiania lekcji lub przygotowania się do szkoły rano. W eksperymencie ponad 1000 młodych ludzi w wieku 14 i 15 lat poddano tym samym instrukcjom dostarczonym w różnych stylach.

W badaniach opublikowanych w czasopiśmie Developmental Psychology wykorzystano nagrania matek, ale nie zbadano, czy będą podobne reakcje na ojców. Okazało się, że matki posługujące się „kontrolującym” głosem, który próbował wywrzeć presję na nastolatka, przyniosły efekt przeciwny do zamierzonego, podnosząc bunt młodych ludzi i wywołując negatywną reakcję.

Neutralny głos wywołał zasadniczo neutralną reakcję, nie motywując ani nie czyniąc nastolatków bardziej defensywnymi.

Ale cieplejszy, bardziej „wspierający” głos, który starał się raczej przekonywać i zachęcać, a nie konfrontować, był najskuteczniejszym sposobem zmuszenia nastolatków do wykonania tej prośby.

Jeśli rodzice chcą, aby rozmowy z nastolatkami przynosiły jak największe korzyści, ważne jest, aby pamiętać o używaniu tonów wspierających - powiedziała autorka raportu Netta Weinstein. Rodzicom łatwo jest o tym zapomnieć, zwłaszcza jeśli odczuwają stres, zmęczenie lub presję. - dodała.

(bbc.com)

Powrót na górę