Menu


Przed nami Walentynki

Przed nami Walentynki

14 lutego wspominany jest św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. Dzień św. Walentego stał się prawdziwym świętem zakochanych dopiero w średniowieczu. W tym dniu wszyscy to wyznają, Że chcą kochać i kochają!

Wigilia Luperkaliów
Pierwowzorem Święta Zakochanych była wigilia Luperkaliów, czyli świąt ku czci Fauna, bożka płodności, obchodzonych w starożytnym Rzymie 15 lutego. W czasie uroczystości, na skrawkach papieru zapisywano imiona wszystkich rzymskich dziewcząt i wrzucano je do specjalnej urny wraz z krótkimi wiadomościami miłosnymi. Następnie karteczki losowano wśród młodych mężczyzn i od tej chwili, połączona w taki sposób para, musiała ze sobą przebywać przez cały czas trwania święta. Po upadku Rzymu tradycja ta stopniowo odchodziła w zapomnienie, w V wieku papież Gelazjusz wydał nawet zakaz świętowania Luperkaliów.

Aby wykorzenić stare, pogańskie zwyczaje wśród wiernych, Kościół postanowił nadać świętu nowy, chrześcijański sens – i wtedy z pomocą przybyła postać św. Walentego. Był on rzymskim biskupem żyjącym w II wieku naszej ery, symbolem miłości ekumenicznej i międzywyznaniowej. Wbrew woli cesarza duchowny potajemnie udzielał ślubów wojownikom i ich wybrankom, jako pierwszy pobłogosławił on także związek pogańskiego legionisty i młodej chrześcijanki. Według legendy, błogosławieństwo przyjęte z jego rąk gwarantowało długie i szczęśliwe życie małżeńskie, pełne wzajemnej miłości i wierności. Święty Walenty zginął śmiercią męczeńską w czasie prześladowań religijnych, a według podań stało się to właśnie 14 lutego. Od ok. 900 roku stare pogańskie święto zmieniono więc na święto obietnic miłości, któremu patronuje chrześcijański duchowny.

Dalsze losy walentynek
W średniowieczu święto to rozpowszechniło się w całej zachodniej Europie, szybko zyskując dużą popularność. Największy wkład w jego rozpropagowanie mieli poeci z Wysp Brytyjskich min. Geoffrey Chaucer autor „Opowieści Kantabryjskich” oraz sir Walter Scott. Właśnie w połowie lutego na wyspach ptaki zaczynają łączyć się w pary, co udziela się też ludziom. Dlatego też Brytyjczycy uważają Walentynki poniekąd za swoje własne święto. Stamtąd tez pochodzi pierwsza walentynkowa kartka przechowywana w Muzeum Brytyjskim. W 1415r. Karol, książę Orleanu wysłał ją do swojej żony kiedy był uwięziony w londyńskim Tower. Jednak te pierwsze prawdziwe walentynki pojawiły się dopiero w XVII w. Ozdabiano je amorkami, ptaszkami i koronkami. Wraz z europejskimi osadnikami walentynki dotarły też za ocean, gdzie w XIX w. zrobiły prawdziwą furorę.

Tradycje Walentynkowe
Jak każde święto, Walentynki też mają swoje tradycje, należą do nich wysyłanie anonimowych kartek z wyznaniem miłości, chodzenie tego dnia na randki, kupowanie kwiatów, słodyczy lub pluszowych maskotek wybrankom serca, przygotowywanie romantycznej kolacji. Kolorystyka tego dnia zawsze jest przesycona czerwienią, motywami serduszek i amorków na wszystkim gdzie tylko można je umieścić. Z Walentynkami kojarzą się specjalnie skomponowane na ten dzień romantyczne piosenki oraz bukiety kwiatów układane w formie serca.Wiele par właśnie w Dniu zakochanych decyduje się zawrzeć związek małżeński, co ma być symbolem wielkiej miłości, która połączyła te dwie osoby.

Do Polski przywędrowały stosunkowo późno, bo w latach 90 – tych ubiegłego wieku i zyskały sporą rzeszę zwolenników jak i przeciwników. Zanim zaczęliśmy obchodzić Dzień Zakochanych mieliśmy inne, polskie święto: Sobótkę i Noc Kupały (z 21 na 22 czerwca). Dodatkowo w przedwojennej Polsce na kresach wschodnich obchodzono Kaziuki, dzień Świętego Kazimierza (4 marca). To właśnie wtedy wyznawało się uczucia i obdarowywało ukochaną osobę piernikiem i romantyczną rymowanką. Teraz, podążając za resztą świata, mamy Dzień Świętego Walentego.

Wiele europejskich miast przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. Wszędzie tam 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych. W bazylice św. Floriana w Krakowie gościem wieczoru, na który zaproszeni są nie tylko zakochani, ale także wszyscy szukający prawdziwej miłości, jest sam św. Walenty, jako że jego relikwie znajdują się w świątyni. W Chełmnie ma miejsce barwny przemarsz ulicami miasta z orkiestrą dętą i ułożenie walentynkowego serca ze świec na rynku.

(za: puellanova.pl, za-ile-swieta.pl, polki.pl)Św. Walenty
Święty Walenty był rzymskim kapłanem w drugiej połowie III wieku (zm. ok. 269 roku), za panowania cesarza Klaudiusza II. Przedstawiany jest najczęściej w stroju prezbitera lub biskupa w momencie, gdy uzdrawia chłopca chorego na padaczkę. Słynął również z tego, iż udzielał ślubu zakochanym, na związki których niekoniecznie zgadzali się ich rodzice. Cesarz zakazał wyznawania wiary chrześcijańskiej, a nieposłusznych karał śmiercią. Dlatego dziecko urzędnika rzymskiego nie mogło związać się z "przestępcą". Cesarz, dowiedziawszy się, dzięki jednemu z niezadowolonych rodziców, o praktykach świętego, kazał przywieść go przed swoje oblicze. Później zażądał odstąpienia od wiary i oddania czci pogańskim bogom - w tym również sobie. Walenty, pomimo biczowania, odmówił. Władca nakazał go ukamienować, a potem uciąć głowę. Legenda głosi, że przed śmiercią święty zdołał nawrócić urzędnika, który przyszedł go uwięzić - ponoć przywrócił wzrok jego córce. To do niej wysłał list podpisany od twojego Walentego. Najprawdopodobniej już w IV w. grób świętego otoczony był kultem. Z powodu licznych pielgrzymek papież Juliusz I wybudował nad grobem bazylikę, a papież Teodor I nakazał ją odrestaurować. Liturgicznym dniem świętego jest 14 lutego - powszechnie znane walentynki. (za: archidiecezja.katowice.pl)

Tradycja święta
Jednak skąd pochodzi ich tradycja? Są one świętem zakochanych, jednak tradycja chrześcijańska podaje, że święty był biskupem, przez co jego jedyną ukochaną był Kościół. Walentynki wywodzą się z przedchrześcijańskiego święta ku czci bogini płodności, obchodzonego w połowie lutego. W tym czasie świat powoli powracał do życia po zimowym śnie - ptaki rozpoczynały swoje trele, a na roślinach pojawiały się pierwsze zielone pączki. Dzień ten był pierwszym dniem wiosny. W jego trakcie chłopcy wręczali swoim ukochanym upominki symbolizujące odrodzenie przyrody - ptasie piórka lub kolorowe wstążeczki. Na terenie Polski Walentynki konkurują o miano święta zakochanych z miejscowym, rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką (ew. Świętem Kresu) - obchodzonym w okresie przesilenia letniego, w nocy z dnia 23 na 24 czerwca. (za: archidiecezja.katowice.pl)Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę