Menu


Unia Europejska nadal nie wie, czego chce Wielka Brytania

Unia Europejska nadal nie wie, czego chce Wielka Brytania shutterstock

Donald Tusk, szef Rady Europejskiej uważa, że Unia Europejska nadal nie wie czego chce Wielka Brytania. Napisał również do premier Theresy May wątpliwości Wspólnoty w sprawie brexitu. 

- Wczoraj dowiedzieliśmy się, czego Wielka Brytania nie chce. Ale wciąż nie wiemy, czego Wielka Brytania chce – napisał Tusk do May. 

Według strony unijnej, ich stanowisko jest jasne i klarowne. Wciąż podtrzymują swoje zdanie, że renegocjacje nie są potrzebne i umowa ws. brexitu nie podlega dalszym dyskusjom.

Po głosowaniu ws. poprawek w Izbie Gmin, posłowie liczyli na możliwość renegocjacji z Unią Europejską. Szczególnie chodziło o kwestie mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (ang. backstop). Jednak Wspólnota jasno określiła, że ponowne negocjacje nie wchodzą w grę. 

- Większość posłów powiedziała, że poparłaby tę umowę ze zmianami odnośnie do mechanizmu backstop wraz z rozwiązaniami, które uwzględniają obawy dotyczące roli parlamentu ws. negocjacji przyszłego partnerstwa. (…) Jest jasne, że istnieje droga, która może doprowadzić do wystarczającej i zrównoważonej większości w tej Izbie, pozwalającej na wyjście z Unii Europejskiej za porozumieniem. Opierając się na tym mandacie, będziemy teraz próbowali uzyskać prawnie wiążące zmiany  – zapowiedziała May. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę