Menu


Co z polskimi przedsiębiorcami na Wyspach? Najnowsze badania dotyczące Brexitu

Co z polskimi przedsiębiorcami na Wyspach? Najnowsze badania dotyczące Brexitu

Zgodnie z planem brytyjskiego rządu, Wielka Brytania opuści Unię Europejską już 29 marca 2019 roku. Czy tak bliski koniec współpracy kraju ze Wspólnotą rzeczywiście zniechęca Polaków do zarabiania pieniędzy na Wyspach? 

Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, pod koniec 2017 roku w Wielkiej Brytanii mieszkała rekordowa liczba Polaków – 1,021 mln. To o 19 tys. więcej niż rok wcześniej. Polacy założyli na Wyspach już ponad 60 tys. firm. Takie statystyki jawnie przeczą powszechnej opinii o masowych wyjazdach polskiej społeczności z Wielkiej Brytanii. Ankieta przeprowadzona przez organizację Polish Business Link, dowodzi jednak, że wielu mieszkających w Wielkiej Brytanii polskich przedsiębiorców niepokoją nadchodzące zmiany.

Polish Business Link to organizacja członkowska oraz portal biznesowy, którego patronem jest Brytyjsko-Polską Izba Handlowa. Celem organizacji jest ułatwienie dostępu do ważnych kontaktów biznesowych, pomagając firmie zwiększyć obecność i prestiż na rynku oraz doprowadzić do zawiązania kontraktów biznesowych. Od 2014 roku Polish Business Link organizuje coroczny Kongres Polskich Przedsiębiorców w Londynie, który gromadzi niespełna 200 firm działających w różnych branżach. Dodatkowo organizacja prowadzi dedykowaną grupę networkingową w Londynie: pblink.co.uk. Badanie przeprowadzone zostało na grupie 500 respondentów – wśród członków oraz partnerów organizacji. Na pytania odpowiadali zarówno właściciele mikro firm, jak i osoby indywidualne.

Prawie połowa myśli o wyjeździe, niemal tyle samo zostaje
Okazuje się, że zdania są niemal równo podzielone. Aż 46 % Polaków rozważało powrót do Polski lub przeprowadzkę do innego kraju. Niemal tyle samo, bo 47% ankietowanych, nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania. 7% nie wie, co zrobić.
48% przedsiębiorców przyznaję również, że Brexit już wpłynął na utrzymanie oraz rekrutację pracowników w ich firmach. Taka sama liczba osób twierdzi jednak, że nic się w tej kwestii nie zmieniło. Tylko 4% zauważyło pozytywne zmiany.

Większa dyskryminacja
70% osób biorących udział w badaniu zaprzeczyło, aby Brexit miał wpływ na ich relacje ze społecznością biznesową lub sąsiadami, 30% ankietowanych potwierdziło jednak takie zjawisko. Jako przykład Polacy podawali m.in. wstrzymywanie kontraktów biznesowych, ale także dyskryminację.
Wyniki ankiety zaprezentowaliśmy podczas spotkania w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Foreign and Commonwealth Office), gdzie podczas panelu dyskusyjnego obradowaliśmy, jak pomóc przedsiębiorcom w utrzymywaniu kontaktów między różnymi krajami europejskimi po Brexicie – powiedział Bartłomiej Kowalczyk, dyrektor generalny Polish Business Link. – Bierzemy udział oraz sami organizujemy wiele tego typu spotkań. W tym momencie integracja nabiera tak dużego znaczenia, jak nigdy dotąd – dodał.

Dominują firmy budowlane i usługowe
A w jakich branżach działają polscy przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii? Badanie wykazało, że duża część z nich pracuje w branży budowlanej – 20%. 19%  Polaków zajmuje się różnego typu usługami. 14% produkcją, 12% przemysłem spożywczym, a 9% działa w hotelarstwie. 26% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „Inne branże”. W badaniu brali udział w większości właściciele małych firm: od 1 do 9 pracowników – 60% respondentów, 10-49 zatrudnionych – 20%. Firmy, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników stanowiły 20% ankietowanych.

Czy rozważali Państwo powrót do Polski lub przeprowadzkę do innego kraju z powodu Brexitu?
Yes 46%
No 47%
Nie wiem 7%

Czy Brexit wpłynął na Państwa relacje ze społecznością biznesową/sąsiadami?
Nie 70%
Tak 30%
Wybrane komentarze:
TAK
- Tak, brak stabilizacji nie wpływa dobrze na planowanie w biznesie
- Wstrzymanie dalszych kontraktów na pracę
- Czuję się dziwnie w tym kraju
- Dyskryminacja, złe nastawienie do Polaków
- Tak w pracy. Niektórzy po prostu mówią złośliwie że Brexit i że trzeba będzie wracać.
- Na wierzch wyszła prawda jaką skrywali pod maską sąsiedzi, czyli nienawiść do radzących sobie lepiej od nich obcokrajowców w ich własnym kraju.
NIE
- Nie, moje relacje z sąsiadami są pozytywne tak jak i z kolegami w pracy.
- Nic takiego nie doświadczyłem.
- Nic się nie zmieniło

W jaki sposób uzyskują Państwo aktualne informacje na temat Brexitu?
Media Społecznościowe 60%
Brytyjska Telewizja 50%
Prasa 44%
Polska Telewizja 32%

W jaki sposób Brexit wpłynął na utrzymanie i rekrutację pracowników?
Pozytywnie 4%
Negatywnie 48%
Bez zmian 48%

W jakiej branży prowadzą Państwo Biznes / pracują?
Przemysł Budowlany 20%
Usługi 19%
Produkcja 14%
Przemysł spożywczy 12%
Branża Hotelarska 9%
Inne 26%

Jaka jest Wielkość Państwa firmy?
1-9 pracowników 60%
10-49 pracowników 20%
50+ pracowników 20%

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę